Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Zapomnij o maśle. Najlepsze jajko sadzone zrobisz bez tłuszczu

Zapomnij o maśle. Najlepsze jajko sadzone zrobisz bez tłuszczu

Jajko sadzone na wodzie
canva/naito8

Jajko sadzone lubi wielu smakoszy. Śniadaniowy klasyk można bez trudu przyrządzić w niesamowicie lekkiej wersji bez masła. Wystarczy wlać na patelnię wodę i wbić jajo. Efekt będzie zaskakująco dobry. Musicie spróbować.

Jajko sadzone może być lżejsze

Śniadaniowy klasyk można przygotować w sposób, który nie dostarczy nam nadmiaru tłuszczu. Jedną z opcji jest zastąpienie masła klarowanego o wiele zdrowszą oliwa z oliwek lub olejem rzepakowym.

Można także pójść o krok dalej i po prostu wlać na patelnię wodę. Płyn po podgrzaniu uniemożliwi przywieranie kurzego nabiału, a gdy użyjemy pokrywki, pomoże nam też „smażyć” jajko sadzone od góry. Zachęcamy do spróbowania.

Przepis na jajko sadzone bez tłuszczu

Sukces przygotowania dobrego jajka sadzonego w dużej mierze będzie uzależniony od zastosowania dobrej patelni. W przypadku naszej receptury świetnie sprawdzą się naczynia z nieprzywierającą powłoką. Kłopotliwe zaś będą dość popularne swego czasu tzw. dołkownice, czyli patelnie ze specjalnymi otworami, do których wbijać można jaja.

Czego potrzebujemy do przygotowania jajka sadzonego bez tłuszczu?

W wersji na wodzie oczywiście konieczny będzie wspomniany już płyn. Na każdą sztukę kurzego nabiału potrzebujemy od 125 do 250 ml wody. Dokładna ilość będzie zależała od wielkości wykorzystywanej przez nas patelni. Im naczynie mniejsze mamy, tym mniej wody zużyjemy.

Warto też zawczasu przygotować sól oraz inne ulubione przyprawy. Jajko sadzone świetnie smakuje z sezonowymi warzywami. Można też podać je na warzywach w pomidorowym sosie, uzyskując danie podobne do szakszuki.

Jak przygotować jajko sadzone na wodzie?

Zaczynamy od wlania płynu na patelnię. Musi go być tyle, by utworzyła się mniej więcej 5-10 milimetrowa warstewka wody. Gdy już podgrzejemy ją, wbijamy jajko. Sadzone przyrządzamy na średnim ogniu do czasu, aż zetnie się w takim stopniu, w jakim najbardziej lubimy.

Proces przyrządzania możemy przyspieszyć, przykrywając patelnię i umożliwiając cyrkulację wywarzającej się pary wodnej. Jajko sadzone solimy już po przełożeniu na talerz — w przeciwnym wypadku jego ścinanie się będzie utrudnione.

Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na dania z jajek. Szczególnie polecamy pyszne jajko poszetowe. Być może spodoba wam się też pełna smaku, niesamowicie sycąca jajecznica z boczniakami.

Jajko sadzone na wodzie jest znakomite.png

canva/HandmadePictures