Smakosze.pl
Przybory kuchenne z nylonu zakazane w Holandii

Canva.com / pixelshot

Zagrożenia wynikające z użycia przyborów kuchennych wykonanych z nylonu

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że przybory kuchenne towarzyszą codziennie wielu smakoszom. Niektórzy korzystają z drewnianych akcesoriów, jednak równie popularne są łopatki i łyżki wykonane z tworzyw sztucznych. Właśnie one mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia.

Przybory kuchenne są jednym z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Odpowiedni dobór narzędzi może nie tylko ułatwić nam pracę. Okazuje się, że przybory z nylonu są potencjalnym zagrożeniem. W czym tkwi problem?

Nylonowe przybory kuchenne zakazane w Holandii

Przybory kuchenne przeważnie nie wzbudzają naszych obaw. Oczywiście wyjątkiem są takie, przed którymi ostrzega GIS. Niedawno wspominaliśmy o tym, że sanepid wycofał ze sklepów akcesoria kuchenne.

Niestety niektóre przybory kuchenne mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla smakoszy. Zwłaszcza jeśli mają one styczność z wysokimi temperaturami. Mowa o przyborach, które wykonane są z czarnego i szarego nylonu.

Przybory kuchenne z nylonu są już niedozwolone między innymi w Holandii. Taka decyzja najprawdopodobniej została zdeterminowana ewentualnością uszczerbku dla zdrowia, poprzez stosowanie łyżek i łopatek z tworzywa sztucznego. W czym tkwi problem?

Jakie zagrożenie stwarzają przybory kuchenne?

Okazuje się, że przybory z czarnego i szarego nylonu pod wpływem ciepła wydzielają toksyczne związki, które mogą w negatywny sposób odbić się na naszym zdrowiu. Trzeba przyznać, że tego typu doniesienia są niezwykle przejmujące. Co na ten temat mówią eksperci?

Nasze badania wykazały, że wyroby z nylonu mogą uwalniać w podwyższonej temperaturze pierwszorzędowe aminy aromatyczne (PAAs). Niektóre z PAAs uznane zostały przez Międzynarodową Agencję ds. Badań nad Rakiem za substancje potencjalnie kancerogenne dla człowieka. Przykładem takiej substancji jest 4,4’-metylenodianilina — wyjaśniła w przytaczanej przez O2 rozmowie z portalem ABC Zdrowie, Marzena Pawlicka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

(Canva / Big Joe)

Nie tylko w Polsce pod lupę wzięto przybory kuchenne z nylonu. Na własne testy pokusili się duńscy naukowcy. Ich badania jednoznacznie wskazują, że lepiej mieć się na baczności i nie oszczędzać na dobrym wyposażeniu kuchni.

Nylonowe przybory kuchenne poddano badaniom

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu O2, duńscy eksperci przyjrzeli się bliżej nylonowym akcesoriom. Okazuje się, że pod wpływem ciepła dopuszczalna norma MDA została przekroczona nawet 2000 razy. Substancja ta może przyczynić się do uszkodzenia wątroby.

Badanie na myszach potwierdziło, że większa ekspozycja na MDA może sprzyjać chorobom nowotworowym. Nie było to najpewniej wielkim zaskoczeniem, ponieważ substancja znajduje się na liście substancji rakotwórczych.

Warto mieć na uwadze powyższe informacje. Zwłaszcza że w Polsce nylonowe przybory kuchenne nie są zakazane. Czasem oszczędzanie, może odbić się na jakości, a co za tym idzie na naszym zdrowiu. Czy rozwiązaniem są drewniane łyżki i łopatki?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: O2

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje w

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

pyzy na talerzu

Produkty

Z jakich ziemniaków robić pyzy?

Czytaj więcej >
gotowanie makaronu

Produkty

Jak gotować makaron, żeby się nie sklejał?

Czytaj więcej >
czosnek

Produkty

Jak powinno się kroić czosnek?

Czytaj więcej >
ogórki kiszone

Produkty

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Czytaj więcej >
bluszczyk kurdybanek

Produkty

Niezwykłe zalety bluszczyku kurdybanka

Czytaj więcej >

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >