Jakie sekrety skrywa dzika róża?
pixabay/stux

Zaskakujące właściwości dzikiej róży

Wielu smakoszy z pewnością rozpoznaje, że na zdjęciu znajduje się dzika róża. Na jej bazie przygotowuje się między innymi konfitury. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zrobić z niej sok. Jego właściwości zaskakują.

Niepozorna dzika róża wyróżnia się charakterystycznym smakiem, który jest pokusą dla licznych wielbicieli kulinariów. Jednak walory tego typu nie są jedynym atutem. Warto wiedzieć, co skrywa w sobie dzika róża.

Dzika róża w trosce o zdrowie

Bez wątpienia wśród produktów roślinnych można natknąć się na wiele zdrowych smakołyków. Niedawno wspominaliśmy o zaletach rodzynek. Dziś pod pupę weźmiemy dziką różę. Mało kto spodziewałby się, że może ona tak wesprzeć nasz organizm.

Dzika róża jest bogactwem składników odżywczych. Od wielu lat traktuje się ją jako roślinę leczniczą. W jej wnętrzu napotkamy liczne witaminy. Właśnie one sprawiają, że warto dodać owoce dzikiej róży do codziennego jadłospisu. Co znajdziemy w dzikiej róży?

  • witamina C
  • witamina A
  • witamina K
  • witamina E
  • witaminy B1 i B2
  • garbniki
  • pektyny
Niezwykły przepis na gołąbki ziemniaczaneNiezwykły przepis na gołąbki ziemniaczaneCzytaj dalej

Wyżej wymienione składniki sprawiają, że owoce dzikiej róży wzmacniają odporność organizmu, poprawiają wygląd skóry, pomagają w pozbyciu się infekcji, wspierają wątrobę, naczynia krwionośne oraz nerki. Roślina jest również dobrym rozwiązaniem w przypadku problemów gastrycznych.

Sok z dzikiej róży

(Canva.com / Avdeev_80)

Sok z owoców dzikiej róży

Dziką różę można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z najlepszych rozwiązań jest przygotowanie soku na bazie jej owoców. Przepis jest bardzo prosty. Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.

Na początku starannie myjemy owoce. Dwie łyżki dzikiej róży zalewamy szklanką gorącej wody. Owoce można pokroić. Namaczamy je przez 15 minut i odcedzamy. Wody nie wylewamy. Będzie nam jeszcze potrzebna.

Owoce zalewamy szklanką wrzątku z dodatkiem kwasku cytrynowego. Tym razem namaczanie również powinno trwać 15 minut. Powstały sok przelewamy do poprzednio wykorzystanej wody. Owoce przeciskamy przez sitko.

Nasz sok z dzikiej róży jest już gotowy. Wystarczy umieścić go w słoiczkach i poddać pasteryzacji. Dzięki temu nie zepsuje się tak szybko. Miksturę można dodawać do herbaty lub rozcieńczać z wodą. Warto również wiedzieć, jakie tajemnice skrywa morwa biała.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Medonet; Medme; Polki

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł