Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Zmiana zasad handlu w niedzielę. W życie weszły nowe przepisy
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 19.02.2025 11:38

Zmiana zasad handlu w niedzielę. W życie weszły nowe przepisy

koszyk z zakupami
Fot. Marek BAZAK/East News

Wraz z początkiem lutego weszły w życie przepisy dotyczące niedziel handlowych. Konsumentów, przedsiębiorców i pracowników sklepów czekają spore zmiany. Nowelizacja sprawiła, że przez najbliższe tygodnie sklepy w niedzielę będą nieczynne. Głos w tej sprawie zabrał nawet prezydent. 

Nowe przepisy w sprawie niedziel handlowych

Zgodnie z zapowiedzią od 1 lutego 2025 roku obowiązuje nowe przepisy w sprawie niedziel handlowych. Dzięki nowelizacji Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Dotychczas w ten przedświąteczny dzień sklepy były czynne do godziny 14. Zmiana przepisów wiąże się również z pewnymi ograniczeniami dla konsumentów oraz samych pracowników. 

W tym roku mamy o jedną niedzielę handlową więcej niż przed rokiem, ale została ona przesunięta na grudzień tuż przed świętami. Dzięki temu pod koniec roku będą obowiązywały trzy niedziele handlowe, więc każdy zdąży zrobić zakupy. Z tej zasady wynika także kolejna zmiana, tym razem dla samych pracowników. Ustawodawca tworząc nowe przepisy, zastrzegł wymóg, który mówi o tym, że jeden pracownik może pracować maksymalnie dwie niedziele handlowe w grudniu. Ma to zapobiec nadmiernej eksploatacji pracowników handlu, a także dać im szansę na wypoczynek i spędzenie czasu z rodziną.

sejm.jpg
Fot. Canva/spooh
Po prostu zmiel słoninę i włóż do słoików. Patent Strzelczyka jest hitem

Prezydent i Solidarność z wątpliwościami

Do zmian w ustawie o zakazie handlu w niedziele przychylił się nawet prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa, co prawda podpisała ustawę, ale ma przy tym pewne zastrzeżenia, dlatego ustawa została przekazana do Trybunału Konstytucyjnego. Ten organ ma przeprowadzić kontrolę następczą, ponieważ Duda jest za Wigilią wolną od handlu, ale ma wątpliwości co do dodatkowej, trzeciej niedzieli handlowej w grudniu, która poprzedza Boże Narodzenie.

Dalsza część tekstu pod filmem.

Podobnego zdania jest również przewodniczący NSZZ Solidarność – Piotr Duda. W jego opinii zmiany zaproponowane w nowelizacji przepisów przyczyniają się do dyskryminacji pracowników handlu. 

- W tej nowelizacji nikt nie może być dyskryminowany, a ta ustawa dyskryminuje część pracowników, w tym przypadku pracowników handlu detalicznego i handlu hurtowego – twierdzi przewodniczący Duda.

Choć o losie pracowników wypowiedzieli się wszyscy od polityków po przedsiębiorców, nikt nie zapytał, co o zmianach sądzą ci, którzy w trzy grudniowe niedziele pójdą do pracy. Niestety, nie ma miejsca, gdzie i oni mogliby zabrać głos.

Kiedy wypadają niedziele handlowe?

Nowelizacja przepisów przyczyniła się również do tego, że w lutym i marcu nie będzie żadnej niedzieli handlowej. Wynika to z nowego podziału dni handlowych i ich zwiększenia w ostatnim miesiącu roku. Dla porównania w 2024 roku obowiązywało siedem niedziel handlowych, a w 2025 roku jest ich aż osiem.

Jedna z nich obowiązywała 26 stycznia, a najbliższa niedziela handlowa wypada na 13 kwietnia. Kolejne niedziele, w których wszystkie sklepy będą otwarte, układają się według poniższego harmonogramu.

Najbliższe niedziele handlowe w 2025 roku:

  • 13 kwietnia
  • 27 kwietnia
  • 29 czerwca
  • 31 sierpnia
  • 7 grudnia
  • 14 grudnia
  • 21 grudnia
kalenarz.jpg
Fot. Canva

W tych sklepach zrobisz zakupy w niedziele niehandlowe

Nie trzeba się jednak martwić o to, że w każdą niedzielę lutego i marca obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Przepis jest opatrzony pewnymi warunkami, które umożliwiają pracę niektórych sklepów. Pozwala to na zrobienie drobnych zakupów i zaopatrzenie się w niezbędne produkty. Ograniczenia handlu nie dotyczy między innymi:

  • aptek
  • stacji benzynowych
  • urzędów pocztowych
  • piekarni i cukierni
  • kiosków i punktów z prasą, biletami, itp.

Ponadto otwarte mogą być również małe sklepy nazywane przez wszystkich osiedlowymi, pod warunkiem, że za kasą w niedziele niehandlowe stanie właściciel. Taki warunek umożliwia funkcjonowanie sklepów Żabka czy Carrefour Express. Warto jednak pamiętać, że czas ich pracy może różnić się od tego, który obowiązuje w dni powszednie. 

Sprawdź także, co niepojącego zauważył klient w jednym ze sklepów Biedronka oraz poznaj trick, dzięki któremu ocalisz pomidory przed zepsuciem.

sklep.jpg
Fot. Canva