Smakosze.pl Produkty Żółta czy zielona? Która fasolka szparagowa jest lepsza? Dietetyk odpowiada
canva/sebastien lemyre

Żółta czy zielona? Która fasolka szparagowa jest lepsza? Dietetyk odpowiada

22 czerwca 2022
Autor tekstu: Magdalena Patacz

W czerwcu i lipcu na każdym targu i warzywniaku kupimy fasolkę szparagową żółtą i zieloną. To czas, kiedy strączki są najsmaczniejsze i mają najwięcej witamin i minerałów. Która fasolka szparagowa jest lepsza? Żółta czy zielona?

Fasolka szparagowa dostępna jest w marketach przez cały rok, jednak mrożone strączki nie są już tak smaczne i tak zdrowe, jak świeże warzywa wygrzane w pełnym słońcu. Fasolkę szparagową powinniśmy jeść przez cały sezon.

Fasolkę szparagową zwykle podajemy jako dodatek do głównych dań. Dodajmy ją również do zupy jarzynowej, do warzywnego curry, potraw chińskich. Z fasolki szparagowej możemy również przygotować pyszne przetwory na zimę i cieszyć się jej smakiem przez cały rok.

Fasolka żółta jest bardziej delikatna, słodka, fasolka zielona natomiast ma bardziej wyraźny smak i jest twardsza, dlatego też powinniśmy gotować ją dłużej. Fasolki różnią się również minimalnie wartościami odżywczymi.

Która fasolka szparagowa jest lepsza?

Żółta odmiana fasolki szparagowej jest mniej wyrazista w smaku i delikatniejsza niż zielona. Zielona fasolka zawiera znacznie, bo aż kilka razy, więcej witaminy A i kwasu foliowego aniżeli jej żółta siostra, która z kolei jest bogatsza w potas i fosfor — powiedziała podczas rozmowy z portalem WP Kuchnia Maja Lewandowska, dietetyk z Naturhouse Gdańsk Morena.

Według ekspertów, zarówno żółta, jak i zielona fasolka szparagowa są bardzo zdrowe i zawierają wiele cennych witamin i minerałów. Żółta fasolka zawiera więcej potasu, zielona natomiast więcej witaminy A i kwasu foliowego. W obu rodzajach fasolki szparagowej znajdziemy również błonnik, witaminę C, magnez, a także witaminy z grupy B.

Błonnik wpiera pracę układu pokarmowego, witamina C wzmacnia naszą odporność. Magnez i witaminy z grupy B są natomiast niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu. Zarówno fasolkę żółtą, jak i zieloną warto więc na stałe włączyć do naszej diety, szczególnie latem, kiedy mamy na nią sezon.

Jak ugotować fasolkę szparagową?

Z fasolki szparagowej odetnijmy końcówki. Jeśli w strączkach znajdują się grube przerosty, wytnijmy je. Fasolkę włóżmy do garnka, zalejmy wodą i dodajmy łyżeczkę soli i cukru.

Fasolka szparagowa żółta będzie gotowa po około 10 minutach gotowania, zielona po około 15- 20 minutach. Fasolkę możemy podać z masłem i bułką tartą, możemy również przygotować nietypową posypkę- tu poznasz przepis na fasolkę szparagową z łuskanymi nasionami konopi. Jest zdrowa i pyszna.

Żółta i zielona fasolka szparagowa
canva/Liubov Yashkir

Artykuły polecane przez redakcję Smakoszy:

Źródło: kuchnia.wp.pl, doradcasmaku.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Przygotowuję dla Was przepisy i porady kulinarne. Lubię gotować i odkrywać nowe smaki, a pisanie to moja pasja. Prywatnie jestem fanką powieści fantastycznych, klasycznego rocka i gier komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy