Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy do kiszonek trzeba dodawać sól niejodowaną? Rozwiewamy wasze wątpliwości
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 02.09.2022 17:06

Czy do kiszonek trzeba dodawać sól niejodowaną? Rozwiewamy wasze wątpliwości

sól do kiszonek
canva/viktoriagam

Domowe kiszonki należą do jednych z najwartościowszych przetworów na zimę. Są idealnym dodatkiem do obiadu, sałatek, kanapek, a także pyszną przekąską. Wielu z nas zastanawia się jednak, jaką sól najlepiej dodawać do kiszonek, by się udały i wyszły smaczne.

O ile dodatki do kiszenia ogórków są jasne, tak sól do kiszonek, jest kwestią sporną. Niektórzy zalewę gotują wyłącznie z solą kamienną niejodowaną, inni wykorzystują sól jodowaną lub inne rodzaje. Okazuje się, że najlepszą solą do kiszonek jest sól kamienna.

Sól do kiszonek dodajmy bezpośrednio do gotującej się wody i w ten sposób przygotowujemy zalewę. Mało kto wie również, że woda nie może być chlorowana. Jeśli taka właśnie woda znajduje się w naszych domach, wykorzystajmy wodę filtrowaną lub odstaną, nie bezpośrednio z kranu.

Sól do kiszonek to bardzo ważny dodatek, jednak musimy trzymać się określonych proporcji, dzięki którym ogórki będą smakować doskonale. Nie ograniczajmy się również do czosnku, kopru i chrzanu- ogórki kiszone będą jeszcze lepsze, kiedy dodamy do nich kilka innych składników.

Jaka sól jest najlepsza do ogórków kiszonych i innych kiszonek?

Wiele osób twierdzi, że kiszonek trzeba dodawać wyłącznie sól kamienną niejodowaną. O ile faktycznie ogórki kiszone będą fermentować szybciej właśnie z dodatkiem soli niejodowanej, tak spokojnie ukiszą się również, kiedy dodamy do nich sól kamienną jodowaną.

Ogórki z dodatkiem soli kamiennej jodowanej będą gotowe nieco później, to jedyna różnica. Sól kamienna, niezależnie od tego, czy jodowana, czy nie, świetnie sprawdza się do przygotowywania kiszonek na zimę.

Ile soli dodawać do kiszonek? Jakie dodatki również powinny znaleźć się w słoiku?

Zasada przygotowywania zalewy na ogórki kiszone jest bardzo prosta: na 1 l wody dodajemy łyżkę stołową soli, to idealne proporcje, dzięki którym będziemy mieć pewność, że ogórki są dobrze doprawione i ich nie przesolimy.

Kiszone ogórki wymagają również odpowiednich dodatków, które nadadzą im smak. Oprócz czosnku, chrzanu i kopru, dodajmy do słoika po liściu czarnej porzeczki i wiśni. Tak przygotowane ogórki będą smakować wyśmienicie.

Czy ogórki kiszone trzeba pasteryzować? Dowiedz się również, dlaczego ogórki kiszone wychodzą miękkie.

Ogórki kiszone
canva/Nadezhda_Nesterova

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zielonaesencja