Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wystarczy mały błąd i kluski śląskie będą twarde. Wszystko przez ziemniaki i proporcje
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 30.05.2024 14:31

Wystarczy mały błąd i kluski śląskie będą twarde. Wszystko przez ziemniaki i proporcje

kluski śląskie
Fot. Canva/sitriel

Kluski śląskie mogą być gumowate, ale nie mogą być twarde. Co zrobić, by takie nie  wyszły? Ważne są tu proporcje i ziemniaki. Podpowiadamy na, co zwrócić uwagę podczas robienia klusek śląskich. 

Kluski śląskie idealne na obiad

Kluski śląskie uwielbiane są nie tylko na Śląsku. Smakują bez względu na region naszego kraju i na potrawy, z którymi je jadamy. Te apetyczne kluski są smaczne z kotletami mielonymi, mięsami w sosie albo prażoną cebulką. Możne jeść je z dodatkiem bekonu, czy z potrawka.

Jednak, co zrobić, że kluski śląskie nie wyszły twarde? Istotna jest tu kwestia ziemniaków i zachowania właściwych proporcji. Podpowiadamy, jak zrobić smaczne i mięciutkie kluski. Z tym radami na pewno kluski śląskie wyjdą idealnie. 

kluski śląskie
Fot. Canva/joannawnuk
Biorę ciasto francuskie, układam truskawki i zawijam w rulon. Ten deser to hit w moim domu

Co zrobić, by kluski śląskie nie wyszły twarde?

To, że kluski śląskie wychodzą gumowate, to tak ma być. Taka jest natura tego dania, ale nie może być ono twarde. Żeby temu zapobiec, musimy pamiętać o właściwych proporcjach. Kluczowe są tu ziemniaki i mąka. Jeśli zależy nam, by kluski śląskie były miękkie, to wybierzmy ziemniaki typu B lub C. 

Ziemniaki typu B są uniwersalne i pod koniec gotowania stają się kruche. Przy smażeniu stają się miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz. Takie właściwości mają ziemniaki Irys, Irga, Orlik, Ditta, Flaming. Natomiast typ C to ziemniaki najbardziej mączyste i takie, które zawierają najwięcej skrobi. Łatwo się rozpadają i mają jasny, sypki miąższ. To odmiany o nazwach: Bryza, Tajfun, Ibis, Gracja, Bursztyn.

Pamiętaj o tych proporcjach

Teraz bardzo istotna kwestia, czyli proporcje. Jeśli zależy nam, żeby kluski śląskie nie były twarde, to musimy użyć 1 części mąki ziemniaczanej na 4 części ziemniaków i 1 jajko na każde pół kilograma ziemniaków. Najlepiej ugotowane ziemniaki, gdy już ostygną podzielić w garnku na 4 równe części, a jedną z części wyjąć z garnka.

W to miejsce wsypujemy taką samą ilość mąki ziemniaczanej. Po chwili dodajemy wyjętą część ziemniaków, wbijamy jajko i szybko mieszamy widelcem lub ubijaczką do ziemniaków. Czas ma tu znaczenie, bo zbyt długo mieszana masa sprawi, że kluski będą się później rozpadać. Pisaliśmy o tym, jak zrobic placki, które są lepsze od ziemniaczanych. Radziliśmy, jak zrobić danie smaczniejsze o tradycyjnych mielonych.