Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wlej to zamiast wody do ciasta na pierogi. Jak dla mnie nie ma lepszego, wychodzi idealnie
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 24.05.2024 19:19

Wlej to zamiast wody do ciasta na pierogi. Jak dla mnie nie ma lepszego, wychodzi idealnie

ciasto na pierogi z maślanką
fot. Canva

Wciąż nie został rozstrzygnięty spór dotyczący zimnej lub gorącej wody w cieście na pierogi, a już składnik ten ma nowego przeciwnika. Pierogi z ciasta, do którego w ogóle nie lejemy wody, mają szansę stać się twoimi ulubionymi.

Idealne ciasto na pierogi

Idealne tradycyjne ciasto na pierogi to mąka, jajko i woda. Ta ostatnia powinna być gorąca (rozstrzygnijmy ten spór raz na zawsze!), bo taka zaparza mąkę i sprawia, że ciasto staje się elastyczne. A dzięki temu pierogi lepiej się sklejają i nie gubią farszu.

Jednak jeśli chodzi o aktywację zawartego w mące glutenu, woda nie jest w ogóle potrzebna. Dostateczna jej ilość znajduje się w maślance, która będzie miała dla pierogów zbawienne efekty.

sklejone pierogi

Pokrój młodą kapustę i wymieszaj z jajkami. Żałuję, że wcześniej nie znałem tego przepisu

Maślanka w cieście na pierogi

Podobnie jak kefir czy zsiadłe mleko, maślanka jest produktem kwaśnym. Zawarte w niej kwasy aktywują gluten i doskonale napowietrzają ciasto. Dzięki temu staje się ono sprężyste i nie rozpada się pod wpływem farszu. Wlewając napój do mąki należy dawkować go ostrożnie, by nie przegapić momentu, kiedy ciasto będzie miało odpowiednią gęstość.

Składniki

  • ½ kg mąki
  • Ok. ½ l maślanki
  • Sól

Ciasto na pierogi z maślanką

Cała sztuka to właśnie znalezienie odpowiednich proporcji. Maślanki sprzedawane w naszych sklepach różnią się między sobą, trudno podać więc uniwersalny przepis.

Mąkę przesiewamy na stolnicę i dodajemy sól. Do wgłębienia w mące wlewamy powoli maślankę i stopniowo, delikatnie mieszamy. Może się okazać, że nie zużyjemy całego produktu lub będziemy potrzebować nieco więcej.

Wyrobione ciasto o odpowiedniej konsystencji zwijamy w kulkę i owijamy folią spożywczą. Powinno odpoczywać co najmniej 15 minut. Po tym czasie wałkujemy je na placki, szklanką wykrawamy odpowiednie koła, faszerujemy i zaklejamy pierogi.

Pierogi w cieście na maślance gotujemy podobnie jak zwykłe, przez 3 minuty od wypłynięcia.

Wypróbuj też przepisy na ciasto z truskawkami Heni Foks i napar z liści morwy.

maślanka
fot. Canva