Żadna bułka tarta. Jest 100 razy lepszy sposób na fasolkę szparagową, spróbujesz i podziękujesz
Przekąska z fasolki szparagowej większości Polaków kojarzy się jednoznacznie: z podsmażoną bułką tartą. Ten przepis wybija nas z rutyny. Przyprawiona z pazurem, taka fasolka okazuje się świetną świeżym, wiosennym przysmakiem.
Fasolka szparagowa z czosnkiem
Fasolka szparagowa to jeden z tych sezonowych przysmaków, które pozostają w cieniu gwiazd: czereśni, bobu czy truskawek. Może dlatego, że, choć jest doskonała w smaku i w fakturze, mamy dość ograniczoną paletę sposobów jej przyrządzania. Z tym przepisem się to zmieni.
Trzeba przyznać, że choć tradycyjny przepis z bułką tartą podsmażoną na hojnej porcji masła, jest bliski doskonałości, dla wielu z nas przekąska taka może być zbyt pozbawiona wyrazu. Dziś dodamy jej nieco pazura przez połączenie z czosnkiem i parmezanem. Ten ostatni odpowiada za dodatek tzw. piątego smaku, czyli umami – zwanego także mięsnym, pełnego i satysfakcjonującego smaku wynikającego z dojrzewania tego twardego sera.
Pokrój pieczarki, podsmaż i zalej jajkami. Szkoda, że wcześniej nie znałem tego przepisuFasolka z bułką tartą i bez
Oczywiście, przepis taki można połączyć także z tradycyjną bułką tartą. Warto pamiętać, że ją też można przygotować w wersji nieco bardziej pikantnej. Szczypta pieprzu cayenne albo płatków chili zmienia taką bułkę w doskonały, pikantny sos. W naszym przepisie podobnego dodatku jednak nie ma. Łatwo przekonać się, że podane tu składniki w zupełności wystarczą.
Składniki
- 1 kg fasolki szparagowej
- 50 ml oliwy
- 2-3 ząbki czosnku
- Kilka garści startego parmezanu
- Sól
Gotowana fasolka szparagowa
Fasolkę obieramy, odcinając końcówkę i w miarę potrzeby usuwając zdrewniałe łyko. Gotujemy ją do miękkości w osolonej wodzie. Czas gotowania zależny jest od rodzaju fasolki i stopnia jej dojrzałości, trzeba więc regularnie próbować.
W międzyczasie ścieramy na tarce parmezan. Można też kupić taki już starty – do tego przepisu nada się doskonale, tarty parmezan ze sklepu jest bowiem bardzo drobny. Można też spróbować ścierać go na tarce, której zazwyczaj używamy do ziemniaków na placki.
Kiedy fasolka jest miękka, odcedzamy ją. Na dno garnka wylewamy oliwę, wrzucamy z powrotem fasolkę i dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Potrząsamy garnkiem, by wymieszać składniki i trzymamy przez chwilę na małym ogniu, by czosnek nieco się podsmażył. Dodajemy parmezan, jeszcze raz mieszamy i podajemy.
Wypróbuj też przepisy na kiełbasę z piekarnika jak z grilla i ciasto na pierogi z maślanką.