Aleksandra wyjawiła rodzinny przepis na ogórki małosolne. Jej mama dodaje na wierzch słoja skórkę chleba
Sezon na małosolne trwa. Aleksandra wyjawiła rodzinny przepis na ogórki małosolne. Jej mama dodaje na wierzch słoja skórkę chleba. Dzięki temu ogórki szybciej zaczynają kisnąć. Może i wy przetestujecie ten patent? Sprawdźcie, bo dzięki niemu szybciej będziecie mogli się cieszyć smakiem tego letniego przysmaku.
Ogórki małosolne w niektórych domach nastawiane są regularnie, gdy tylko pierwsze ogórki gruntowe pojawią się w sprzedaży. Wiadomo, najsmaczniejsze małosolne są 3-4 dnia po nastawieniu. Potem robią się już mocniej kwaśne. Dlatego najlepiej nastawiać je w takich ilościach, by dość szybko zostały zjedzone.
Na małosolne każdy ma z pewnością już jakiś swój sposób. Niektórzy zalewają je zimną solanką, inni letnią, a jeszcze inni gorącą wodą. Każdy bowiem chce, by były jak najszybciej i jak najsmaczniejsze. Mama Aleksandry w tym celu kładzie na wierzchu ogórków skórkę chleba. Dzięki niej szybciej zaczynają fermentować.
Przepis Aleksandry na ogórki małosolne
Składniki:
1,5 kg małych ogórków gruntowych
3 ząbki czosnku
2 gałązki kopru z nasionami
kawałek korzenia chrzanu
1,5 łyżki soli niejodowanej
ok. 3/4 l wody
skórka z kromki razowego chleba
Przygotowanie ogórków małosolnych
Ogórki przebierz, dokładnie umyj, osusz. Duży słój lub gliniany garnek umyj, wyparz, osusz. Na jego dnie umieść przekrojone ząbki czosnku i gałązkę kopru.
Naczynie wypełnij ogórkami, ciasno je układając, by nie pływały po wierzchu zalewy. Między nie wciśnij drugą gałązkę kopru, a także kawałki chrzanu.
Wodę zagotuj z solą, przestudź ją. Dobrze ciepłą zalej ogórki, tak, by były nią całkowicie przykryte. Na wierzchu połóż skórkę chleba.
Ogórki przykryj talerzykiem i obciąż kamieniem lub litrowym słoikiem napełnionym wodą. Pozostaw na 2-4 dni w temperaturze pokojowej.
Na naszej stronie znajdziesz też przepis Ewy Wachowicz na miodowe ogórki małosolne, a także recepturę na małosolne na sucho.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Prosty przepis na kiszone pomidory. Wielka konkurencja dla ogórków
Prosty przepis na tradycyjną surówkę z pora. Pasuje do każdego obiadu
Pyszne i banalnie proste leczo z dodatkiem pieczarek. Klasyka w najlepszym wydaniu
Źródło: przepisy-aleksandry.blogspot