Smakosze.pl Porady Białko jaja po wybiciu jest galaretowate. Co to oznacza?
canva/ivstiv

Białko jaja po wybiciu jest galaretowate. Co to oznacza?

12 maja 2023
Autor tekstu: Renata Materlińska

Jajka często goszczą na naszych stołach, dodajemy je też do wielu potraw. Niektórzy są jednak zaniepokojeni faktem, że po wybiciu jajka, jego białko często jest galaretowate. Czy rzeczywiście trzeba się obawiać takiego produktu? Spieszymy Wam z wyjaśnieniem - trafiliście na towar wysokiej jakości.

Jajka to bardzo wrażliwy produkt

Jajka są skarbnicą wielu składników odżywczych. Z tego powodu warto je jeść, ale też dość łatwo się psują. Data minimalnej trwałości tego produktu ustalana jest na 28 dni od dnia zniesienia. I w tym czasie odpowiednio przechowywany produkt powinien zachować swoje właściwości.

Jednak w trakcie przechowywania jaj zmieniają się ich walory i wygląd. Nie koniecznie widać to po samej skorupce, ale po rozbiciu jajka już tak. Jego konsystencja i zwartość zmieniają się w czasie.

Weź młode pędy sosny i 1 banalny dodatek. Zrobisz z nich niezwykle zdrowy specyfik

Czy obawiać się jajka z galaretowatym białkiem?

Większość osób kupuje jajka w marketach, nie zwracając zupełnie uwagi na ich datę przydatności do spożycia. Oczywiście zazwyczaj jeszcze nie upłynęła, ale czas, jaki pozostał do wyznaczonej na opakowaniu daty, ma znaczenie. Jajko, które ma datę ważności jeszcze 3 tygodnie, po rozbiciu będzie wyglądało zupełnie inaczej, niż to, którego data przydatności do spożycia mija za 3 dni.

To pierwsze po rozbiciu będzie dość zwarte, o galaretowatym białku. Żółtko jaja nie będzie się rozlewać. Jeśli więc traficie na takie jajko, trzeba się tylko cieszyć. To znak, że jest świeże. Niestety większość jaj dość długo zalega na sklepowych półkach, stąd niektórzy mają zazwyczaj pecha i trafiają na jajka już nie pierwszej świeżości. Gdy trafią na świeże, wygląda ono zaskakująco dziwnie.

Po czym jeszcze rozpoznać świeże jajko?

Kupując jajka zawsze warto zwrócić na czas, jaki pozostaje do oznaczonej na opakowaniu dacie minimalnej trwałości. Jajko można też wyjąć z wytłoczki i lekko nim potrząsnąć. Jeśli nie będzie wydawać żadnego odgłosu, jest świeże. Gdy będzie chlupotać, nie jest już pierwszej świeżości.

W domu świeżość jajka można sprawdzić, przeprowadzając test w szklance z wodą. Gdy włożone do wody jajko opadnie na dno, jest świeże. Gdy będzie pływać po powierzchni, lepiej już go nie jeść.

Dietetyk powiedział, jakie jajka są najzdrowsze . Sprawdź też, jak długo można przechowywać ugotowane jajka .

canva/sakdinon

Maryla Rodowicz robi beszamel inaczej niż wszyscy. 1 błąd jest niewybaczalny
Za obiad dla 2 osób zapłacili 37 zł. Gdy wyszli z lokalu komentarzom nie było końca
Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy