Jak długo można przechowywać gotowane jajka? Dużo zależy od skorupki
Po świętach zostały Ci jajka na twardo? Nie martw się, możesz je jeszcze wykorzystać. Prawidłowo przechowywane jajka można bezpiecznie zjeść w ciągu nawet 7 dni. Ich świeżość ulegnie znacznemu przedłużeniu, gdy pozostawimy je w skorupce.
Jajka po świętach wielkanocnych nadal są dobre do jedzenia
Jajka podczas Wielkanocy królują na naszych stołach. Podaje się je pod rozmaitymi kształtami i postaciami. Ich wspólnym mianownikiem jest fakt, że wszystkie przed podaniem ugotowane zostały na twardo. Na szczęście niewykorzystane jajka możemy spałaszować w późniejszym terminie.
Jak upiec schab, by nie był suchy? Ten detal jest kluczowyJak długo można przechowywać ugotowane jajka?
Jajka są popularnym produktem spożywczym. Odznaczają się też pewną niezwykłą właściwością. W postaci surowej zachowują świeżość dłużej niż po ugotowaniu. Na szczęście jajka na twardo nadal przed jakiś czas można przechowywać w lodówce.
Jajka po ugotowaniu można trzymać w lodówce do około tygodnia. Nie ma znaczenia czy będą obrane, czy też pozostawione w skorupce. Naturalna osłonka spełnia jednak pewną ważną funkcję i zapobiega wysychaniu produktu, oraz ogranicza dostęp powietrza i drobnoustrojów. Jeśli mamy taką możliwość, lepiej nie usuwać jej na czas przechowywania.
Nieco krócej można cieszyć się jajkami, które zostały już użyte w którejś z potraw. Mowa tu przykładowo o sałatce lub jajkach faszerowanych. Takie specjały nie powinny leżeć w lodóce dłużej niż 3-4 dni. Najlepiej zjeść je tak szybko po przygotowaniu, jak to tylko możliwe.
W jakich warunkach przechowywać jajka ugotowane na twardo?
Jak zostało wspomniane wyżej ugotowane jajka przechowuje się w lodówce. Temperatura wewnątrz urządzenia nie powinna przekraczać 4 stopni. Aby uniknąć jej wahań należy jajka położyć na jednej z półek wewnętrznych. W przypadku trzymania na drzwiach ich otwieranie i zamykanie wpłynie niekorzystnie na stabilność warunków termicznych w lodówce.
Jajka najlepiej przechowywać w skorupce. Jeśli zostały obrane, to warto dodatkowo je zabezpieczyć na czas magazynowania. W tym celu należy przełożyć je do pojemnika na żywność wyłożonego wilgotnym ręcznikiem papierowym. Takie pudełko musi posiadać oczywiście szczelną przykrywkę.
Zawsze istnieje obawa, że jajko zepsuje się wcześniej, niż przypuszczaliśmy. Z tego względu przez jego zjedzeniem go należy przeprowadzić swoistą kontrolę jakości. Ocenie podlega wygląd oraz zapach jajek.
Zepsute jajko poznamy po jego skorupce. Powodem do niepokoju będzie śliski lub kredowy nalot. Zepsuta żywność wydziela również nieprzyjemny, intensywny zapach. Jeśli przechowywane jajka wzbudzają jakiekolwiek wątpliwości, lepiej je wyrzucić. Swoje 3 grosze o przechowywaniu jajek dorzucił popularny dietetyk. Obieranie jajek nigdy nie było tak proste, jak przy użyciu tej genialnej metody.