Smakosze.pl
Czereśnie

hh5800, Getty Images Signature

Ceny czereśni nie przestają szybować

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Czereśnie są pewnym symbolem wczesnego lata, a ich wspaniały, słodki smak i soczystość sprawiają, że ciężko się im oprzeć. W tym roku na luksus jedzenia ich mogą sobie pozwolić jedynie najbogatsi. Ceny na targowiskach i sklepach osiągają astronomiczne pułapy i do dzisiaj za kilogram tych owoców trzeba czasem zapłacić nawet 100 złotych.

Czereśnie jak co sezon wywołują spore emocje w klientach. Ludzie chcą posmakować soczystych owoców lub wykorzystać je do produkcji domowych przetworów, czy słodkich wypieków. Wiele osób nie będzie miało w tym roku takiej możliwości z powodu wysokich kosztów.

Zimowe miesiące wywołują w nas tęsknotę do świeżych smaków, które obecne są jedynie latem i wiosną. Młode owoce i warzywa mają zdecydowanie największe walory kulinarne, dlatego teraźniejsza sytuacja na rynku może niepokoić wielu Polaków.

Czereśnie ciągle drogie

Jeśli jesteście fanami truskawek lub czereśni, nie mamy dobrych wieści. Ceny na etykietach przy tych produktach wystrzeliły do góry już na samym początku ich sprzedaży. Wcześniej Internet obiegło zdjęcie, na którym widać było sumę 163 zł za kilogram czereśni. 

Choć dzisiaj nie trzeba płacić aż tak dużych pieniędzy za taką ilość owoców, cały czas, przynajmniej biorąc pod uwagę cenę, należą do kategorii produktów premium. Mało kto może sobie pozwolić na zapłacenie nawet 100 złotych za małą ilość smacznych czereśni. 

Dlaczego ceny są tak wysokie?

Eksperci jednoznacznie tłumaczą, że największą winą można obarczyć warunki atmosferyczne. Długa zima i chłodna wczesna wiosna doprowadziły do wydłużenia wegetacji, a rolnicy musieli włożyć sporo funduszy w dogrzewanie swoich upraw.

Na naszej stronie możesz przeczytać wiele informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Z tego artykułu dowiesz się, jak wyglądają ceny młodych ziemniaków, które już można kupować. W tym tekście  wyjaśniamy, dlaczego ceny w restauracjach tak szybko rosną. 

Chłód nie sprzyja rozwojowi roślin uprawnych, a eksportowane owoce z cieplejszych krajów są zazwyczaj droższe od krajowych - transportowanie ich przez setki, a niekiedy nawet tysiące kilometrów jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem. 

Źródło: BruceBlock, Getty Images Signature

Pandemia częścią problemów

Obostrzenia naszego rządu, a także wielu innych krajów wywołały duży deficyt pracowników sezonowych, którzy w minionych latach najczęściej pracowali na uprawach, zbierając i pakując plony. Teraz brakuje chętnych rąk, do tej trudnej i męczącej pracy. 

Dodatkowo pandemia utrudniła i spowolniła transport międzynarodowy, dlatego handel najróżniejszymi towarami, w tym żywnością, stał się mniej opłacalny. Aby odbić straty, handlowcy zwiększają ceny. Na rynku dostępna jest także mniejsza ilość czereśni, co także ma negatywny wpływ na ceny.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: o2.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >