Smakosze.pl
Ogórki kiszone z niepokojącą pianą

Canva.com / madaland

Co oznacza biała piana w słoiku z ogórkami kiszonymi?

3 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smakowite ogórki kiszone niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Biała piana może wywołać niepokój u wielbicieli kulinariów. Okazuje się, że nie jest on zasadny. Za zjawisko odpowiadają gazy, które powstają w trakcie procesu kiszenia.

Bez wątpienia ogórki kiszone zajmują szczególne miejsce w naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy samodzielnie przygotowuję tego typu specjały. Warto wiedzieć skąd na powierzchni zalewy bierze się tajemnicza biała piana.

Ogórki kiszone z białą pianą

Nie da się ukryć, że ogórki kiszone są z miłą chęcią zajadane przez liczne grono smakoszy. Jakiś czas temu prezentowaliśmy niezawodny przepis na ten specjał. Dziś skoncentrujemy się na białej pianie, która czasem pojawia się w kiszonych przetworach.

Przeważnie ogórki kiszone z białą pianą na powierzchni wywołują pewne obawy u smakoszy. Niektórzy mylnie biorą ją za pleśń. Jednak piania nie powinna wzbudzać naszego niepokoju. Jest ona zupełnie normalnym zjawiskiem.

Biała piana powstaje wskutek procesów fermentacyjnych, które zachodzą w kiszonkach. Odpowiada za nią głównie dwutlenek węgla. Czasami może być jej więcej, a innym razem nie pojawia się wcale. Co zrobić, kiedy ogórki kiszone mają białą pianę?

Jeśli piany jest niewiele, wówczas możemy ją kompletnie zignorować. W przypadku, gdy razi nasze uczucia estetyczne, wystarczy, że słoiki odwrócimy do góry dnem. Po pewnym czasie piana sama zniknie. 

(Canva / ratmaner)

Biały kożuch na powierzchni przetworów

Niekiedy zdarza się, że ogórki kiszone przykryte są czymś na wzór białego kożucha. Pojawia się on również na zakwasach oraz kiszonej kapuście. Część smakoszy mylnie bierze go za pleśń. Okazuje się, że nie jest on niczym innym jak efektem działań bakterii odpowiedzialnych za kiszenie.

Kożuch fermentacyjny nie powinien wzbudzać u nas obaw. Nie jest on szkodliwy. Przeważnie wygląda jak cienki, pomarszczony pergamin. Czasami zdarza się jednak tak, że kiszenie nie pójdzie po naszej myśli. Kiedy powinniśmy mieć się na baczności?

Jeśli kożuch miejscami wydaje się grubszy lub nie występuje na całej powierzchni zalewy, może oznaczać to, że nasze ogórki kiszone po prostu spleśniały. W takiej sytuacji niestety przetwory nadają się wyłącznie do wyrzucenia.

Pleśń przeważnie ma inny kolor niż biały. Występują na niej zielone, szare, czerwone i pomarańczowe przebarwienia. Każdy, kto chce przygotować idealne ogórki kiszone, powinien pamiętać o stosowaniu odpowiednich proporcji dodatków.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Zdrowie Kiszonki; Haps

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
kawa w upały

Porady

Czy można pić kawę w upalne dni?

Czytaj więcej >