Smakosze.pl
Ogórki kiszone wyjdą idealnie

Canva.com / madaland

W jakiej ilości stosować dodatki do ogórków kiszonych?

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie od dziś wiadomo, że ogórki kiszone własnej roboty smakują najlepiej. Podczas przygotowań należy kierować się kilkoma zasadami. Najgorszym błędem jest niestosowanie się do proporcji dotyczących składników. Wówczas nasze ogórki kiszone mogą okazać się kulinarną klapą.

Smakowite ogórki kiszone niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Wielu smakoszy mogłoby zajadać je praktycznie nieustannie. Rzecz jasna najwięcej satysfakcji i doznań smakowych dostarczają przetwory przygotowane samodzielnie.

Idealne ogórki kiszone są w zasięgu ręki

Liczne grono smakoszy chętnie przygotowuje ogórki kiszone samemu. W każdym domostwie robi się to odrobinę inaczej. Kluczowe jest użycie odpowiedniej ilości dodatków. Zaburzenie proporcji przeważnie sprawia, że ogórki kiszone nie smakują najlepiej.

Niedawno wspominaliśmy o tym, dlaczego ogórki kiszone się psują. Dziś w znacznej mierze skupimy się na proporcjach, których należy przestrzegać podczas przygotowywania domowych przetworów.

Wielu smakoszy zastanawia się, jak przygotować idealne ogórki kiszone. Przeważnie do kiszenia wykorzystuje się czosnek, koper oraz chrzan. Okazuje się, że dodatki nie powinny stanowić więcej niż 3% masy ogórków. Dodanie większej ilości może zaowocować niesmacznymi kiszonkami.

Ogórki kiszone możemy również wzbogacić o liście dębu, czerwonej porzeczki oraz maliny. Nie bez znaczenia są również same warzywa. Najlepiej, jeśli wybierzemy jędrne ogórki, których proporcja szerokości do długości wynosi 1/3. Powinny mieć sporo średniej wielkości wypustek.

(Canva.com / ratmaner)

Jak przygotować przepyszne ogórki kiszone?

Przepis na ogórki kiszone jest banalnie prosty. Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją. Lista potrzebnych produktów jest bardzo krótka. Co dokładnie będzie nam potrzebne do przygotowania własnych ogórków kiszonych?

  • ogórki gruntowe

  • koper

  • korzeń chrzanu

  • czosnek

  • woda

  • sól

Na początku ogórki myjemy i namaczamy przez co najmniej godzinę w zimnej wodzie. Dzięki temu będą bardziej jędrne. Na dnie słoika umieszczamy gałązkę kopru, dwa ząbki czosnku i niewielki kawałek korzenia chrzanu.

Ogórki wkładamy do słoika pionowo. Im ciaśniej, tym lepiej. Wodę podgrzewamy razem z solą. Na 1 litr powinna przypadać jedna łyżka przyprawy. Gorącą mieszankę wlewamy do słoików. Musi ona przykryć ogórki w całości. 

Słoiki zakręcamy i odstawiamy w ciepłe zacienione miejsce. Po 5 dniach przestawiamy je do piwnicy lub spiżarni. Przetwory należy przechowywać w chłodzie. Warto wiedzieć, co trzeba zrobić, by ogórki kiszone nie wyszły gorzkie

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Beszamel; Odporna

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
kawa w upały

Porady

Czy można pić kawę w upalne dni?

Czytaj więcej >