Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zauważyłeś biały osad na herbacie? Warto mieć świadomość, co oznacza

Zauważyłeś biały osad na herbacie? Warto mieć świadomość, co oznacza

Dlaczego herbata ma biały osad?
canva/pixelshot

Wasza herbata ma na powierzchni dziwny biały osad? Wiemy, dlaczego powstaje. Warto mieć świadomość i wiedzieć, jak przeciwdziałać pojawianiu się niepożądanego dodatku do napoju. Zachowamy zarówno zdrowie, jak i atrakcyjny wygląd naparu.

Na powierzchni herbaty, zwłaszcza czarnej, po zaparzeniu nierzadko obserwujemy powstawania przeźroczystego białawego osadu. Świadczy on o przebiegu reakcji chemicznych pomiędzy związkami zawartymi w herbacianych liściach i wodzie bieżącej. Czy należy się go obawiać?

Osad na herbacie powstaje na skutek reakcji z wodą

Przyczyną powstawania białego filtru na powierzchni naparu jest reakcja zachodząca między substancjami zawartymi w liściach herbaty a minerałami obecnymi w wodzie. Kwas szczawiowy występujący w aromatycznej roślinie po zalaniu niefiltrowaną i przegotowaną wodą osadza się w formie soli wapnia.

Jakie są konsekwencje wypicia herbaty ze szczawianami? Jedną z nich jest trudniejsze umycie naczynia po herbacie. Na skutek łączenia się barwników występujących w herbacie ze szczawianami dochodzi do ich osiadania na ściankach kubka czy filiżanki.

Z punktu widzenia zdrowia, wypicie takiego naparu nie będzie szkodliwe, o ile nie cierpimy na chorobę, która wymaga od nas unikania spożycia tych związków chemicznych. Warto jednak zadbać o pozbycie się nadmiaru minerałów z wody.

Jak zapobiegać powstawaniu osadu na herbacie?

Najprostszym sposobem jest parzenie herbaty przy użyciu przefiltrowanej wody. Minerały pozostaną na filtrze i nie będą miały szansy wejść w reakcję z kwasem szczawiowym. Takie postępowanie będzie też korzystne dla naszego czajnika — odkamienianie będziemy mogli przeprowadzać dużo rzadziej.

Na naszej stronie znajdziecie pomysły na pyszne napary. Koniecznie spróbujcie jesiennej herbaty z goździkami pomarańczą. Być może skusi was też rozgrzewająca kompozycja na bazie imbiru, cytryny i kurkumy.

Czarna herbata lepsza jest bez osadu
canva/grafvision

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: