Smakosze.pl Przepisy Co roku na Wielkanoc przyrządzam te pierogi. Podziękujesz mi za ten przepis, jak tylko spróbujesz farszu
Fot. Shutterstock/New Africa

Co roku na Wielkanoc przyrządzam te pierogi. Podziękujesz mi za ten przepis, jak tylko spróbujesz farszu

19 marca 2024

Zwyczajowo świąteczne pierogi jemy na wigilię Bożego Narodzenia. Jak uczynić z nich bardziej wielkanocne danie? Nafaszerować składnikiem bardziej charakterystycznym dla tych świąt. Czytaj dalej, a wszystko stanie się jasne.

Pierogi z nietypowym mięsem

Nawet tradycyjne polskie pierogi – nie mówiąc już o bogactwie podobnych dań z całego świata – dają ogromną paletę możliwości, jeśli chodzi o farsz. Z palety tej wykorzystujemy na co dzień zaledwie kilka podstawowych możliwości. Mamy więc pierogi ruskie, z kapustą czy z mięsem.

Ale mięso mięsu nierówne – czasem wykorzystujemy wygotowany wkład z rosołu, kiedy indziej – świeże kawałki kupione specjalnie na ten cel. A jak często zdarza się, byśmy do gotowania pierogów użyli kiełbasy ? W tym sęk – bardzo rzadko. A szkoda.

wałkowanie pierogów
fot. Canva
Wyrabiam proste ciasto i zapiekam je z cebulą. Zanim dobrze ostygnie, znika do ostatniego okruszka

Pierogi z kiełbasą

Kiełbasa w pierogach brzmi bardzo egzotycznie, ale przecież to nic innego jak mielone mięso. Biała kiełbasa to produkt jedyny w swoim rodzaju i jednoznacznie kojarzy się ze świętami Wielkanocy. Nie ma więc chyba bardziej wielkanocnych pierogów niż te z białą kiełbasą (choć warto pamiętać, że Włosi przyrządzają wersję z jajkiem).

Składniki

  • 4 szklanki mąki
  • 6 pęt surowej białej kiełbasy
  • 1 cebula
  • 1 jajko
  • 2-3 łyżki majeranku
  • Sól, pieprz

Wielkanocne pierogi

Cebulę siekamy drobno i smażymy na małym ogniu z odrobiną tłuszczu, aż się zeszkli. Kiełbasy „obieramy” z osłonek, wykładamy do miski i rozdrabniamy . Dodajemy cebulę, przyprawiamy solą, pieprzem i majerankiem i wyrabiamy na gładką masę. Jeśli będzie za gęsta, można dodać odrobiny wody lub bulionu.

Przygotowujemy ciasto na pierogi według ulubionego przepisu. Podstawowym jest połączenie mąki, jajka i gorącej wody . Wyrabiamy ciasto, aż będzie gładkie i suche w dotyku. Wałkujemy je cienko i szklanką wykrawamy krążki.

Pierogi faszerujemy łyżeczką farszu kiełbasianego i zaklejamy. Gotujemy je we wrzącej osolonej wodzie z dodatkiem odrobiny oleju . Kiedy wypłyną, wyławiamy je łyżką cedzakową.

Wypróbuj też przepisy na kotlety mielone z grzankami i roladkę z kurczaka .

pierogi w mące
fot. Canva
Rodzina bez przerwy prosi mnie o to ciasto. Na szczęście jest banalne do zrobienia i wychodzi za każdym razem
Ukraiński miód nie wjechał do Polski. Powodem jest poważne uchybienie w składzie
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy