Smakosze.pl
Ogórki kiszone i kwestia wody

Canva / Marcin Jucha

Jakiej wody użyć do kiszenia ogórków?

10 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Ogórki kiszone są nie lada specjałem, który ma status szlagieru naszej rodzimej kuchni. Nie od dziś wiadomo, że niezwykle istotna jest kwestia używanych dodatków. Woda nie jest tutaj wyjątkiem. Okazuje się, że bez obaw możemy korzystać z najzwyklejszej kranówki.

Nie da się ukryć, że ogórki kiszone są jednym z tych przysmaków, które liczne grono smakoszy przygotowuje samodzielnie w domowym zaciszu. Najlepiej używać wody z kranu. Jednak musi ona spełniać określone warunki.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Ogórki kiszone wyjdą równie dobrze, jeśli wykorzystamy kranówkę

Smakowite ogórki kiszone niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Nie bez powodu tak często goszczą one na naszych stołach. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, co należy zrobić, by ogórki kiszone nie wyszły miękkie.

Bez wątpienia ogórki kiszone chętnie są przygotowywane przez liczne grono smakoszy. W każdym domostwie stosuje się różne receptury. Warto jednak przestrzegać kilku ważnych zasad. Kwestia wody jest bardzo istotna. Dobrze sprawdza się najzwyklejsza kranówka.

Woda z kranu musi oczywiście spełniać określone warunki. Nie powinna zawierać zbyt wiele chloru. W wielu polskich miastach kranówka może być wlana prosto do słoików. Jeśli mamy wątpliwości, wówczas warto sprawdzić skład wody na stronie dostawcy.

Smażona wątróbka

Jak usmażyć wątróbkę, żeby nie była gorzka?

CZYTAJ DALEJ

Jak przygotować wodę na ogórki kiszone?

Eksperci zalecają, by wodę przed dodaniem do ogórków odstawić na 24 godziny. W tym czasie chlor z pewnością przestanie być problemem. Warto zauważyć, że jego obecność zaburza proces kiszenia.

Wodę możemy także przefiltrować. Wielu smakoszy przygotowuje ogórki kiszone właśnie z kranówką. Za każdym razem wychodzą perfekcyjnie. Jeśli mamy większe obawy, wówczas nie zaszkodzi jej przegotować.

Wystarczy, że wodę będziemy gotowali przez 3 minuty. To powinno wystarczyć, do pozbycia się wszelkich ewentualnych zanieczyszczeń. Po przegotowaniu wody warto ją odstawić do wystygnięcia.

Woda z kranu jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem i z pewnością powinniśmy z niej korzystać jak najczęściej. Zwłaszcza że w większości Polski jest ona zdatna do spożycia i nie stwarza żadnego zagrożenia. Co dodawać do ogórków kiszonych, by wychodziły idealnie?

Ogórki kiszone i woda z kranu

Ogórki kiszone i woda z kranu

Canva / merc67

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Na piecyku; Smaker; WP Kuchnia

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

flaki

Porady

Jak ugotować flaki, żeby nie wyszły gorzkie?

Czytaj więcej >
czosnek

Porady

Prosty sposób na uprawę zimowego czosnku

Czytaj więcej >
zielona dynia

Porady

Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?

Czytaj więcej >
grzyby

Porady

Jak błyskawicznie oczyścić grzyby z piasku?

Czytaj więcej >

Porady

Jak sparzyć kapustę na gołąbki bez wody?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego warto iść na grzyby o świcie?

Czytaj więcej >