Smakosze.pl
Ogórki kiszone

pixabay.com

Co robić, żeby ogórki kiszone nie wyszły miękkie?

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Ogórki kiszone towarzyszą nam przez cały rok, dlatego bardzo ważny jest odpowiedni sposób ich przygotowania. Co należy zrobić, aby po fermentacji ogórki pozostały jędrne i chrupiące? Przede wszystkim konieczne jest kupienie ogórków z naturalnej hodowli - słabej jakości warzywo źle się kisi.

Ogórki kiszone wymagają sporej wprawy, gdyż zwykłe umieszczenie ich w słoiku z przyprawami i solanką nie wystarczy, aby dobrze się ukisiły. Dobra kiszonka potrzebuje sporo pracy i wiedzy, dzięki którym kiszeniaki będą zwarte, soczyste i przepyszne. 

Jeśli kilka pierwszych prób zakończyło się fiaskiem, a ty nie wiesz, co wpłynęło na efekt końcowy ogórków, uspokajamy. O ile umiejętności znacznie ułatwiają proces, tak dużo zależy od samych ogórków. Kupując je, warto zwrócić uwagę na ich jakość.

Jak dobrze kisić ogórki?

Wybierając się na targ czy do warzywniaka, konieczna jest wiedza o pochodzeniu ogórków. Ze sprzedawcą warto zamienić kilka słów i upewnić się, że jego warzywa nie są przenawożone. Duża ilość azotu w nawozie przyspiesza wzrost ogórków, lecz czyni je gorszymi w smaku. 

Takie ogórki mają bardzo grubą skórkę, która okrywa bezsmakowy, gąbczasty miąższ. Kisząc je, ryzykujemy, że w ich wnętrzu wytworzą się puste przestrzenie i kiszonka będzie nieprzyjemnie sflaczała. Co więcej, takie warzywo ma również tendencję do szybkiego gnicia. 

Po zerwaniu od razu zacznij kisić

Gdy ogórek zrywany jest z łodygi, zaczynają się procesy degradacyjne, które są nieuchronne. Z każdą godziną ubywają z nich węglowodany, co przekłada się na mniejszą produkcję kwasu mlekowego przez bakterie. To z kolei powoduje, że ogórki nie są należycie zakonserwowane.

Na naszej stronie możesz przeczytać wiele informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować ciasto na pierogi sprzed ponad 100 lat. W tym tekście zdradzamy przepis na idealne ogórki małosolne. 

Jak możemy przeczytać na portalu beszamel.se.pl, od zerwania i włożenia ogórków do słoika, nie powinno minąć więcej niż 8 godzin. Po tym czasie narażamy się na większe prawdopodobieństwo zepsucia, czy rozmiękczenia warzyw. 

Źródło: vivoo, Getty Images

Triki na najlepsze kiszone ogórki

Bardzo ważnym zagadnieniem są idealnie czyste słoiki, które uprzednio zostały wyparzone. Nawet najdrobniejsze zabrudzenie zainfekuje ogórki. Wieczka muszą być szczelne i bez śladów używania, a podczas zakręcania, ranty szkła warto przetrzeć do sucha.

Sól używana do kiszenia powinna być kamienna, niejodowana i bez żadnych dodatków, takich jak substancje przeciwzbrylające. Choć w przepisach można znaleźć różne proporcje, najczęściej stosuje się 1 łyżkę na jeden litr zalewy. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: beszamel.se.pl; ogrodekdziadunia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ug

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Krokiety nie pękną

Porady

Co zrobić, żeby krokiety nie pękały?

Czytaj więcej >

Porady

Jak gotować flaczki, by nie wyszły twarde?

Czytaj więcej >
Drewniane łyżki

Porady

Jak dbać o drewniane przyrządy kuchenne?

Czytaj więcej >

Porady

Proste sposoby na krojenie cebuli

Czytaj więcej >

Porady

Jak rozmrozić filet z ryby w 5 minut?

Czytaj więcej >

Porady

Jak wyczyścić przypaloną patelnię?

Czytaj więcej >