Jak mrozić ciasta?
Tuned_In, Getty Images

Czy ciasta po świętach można zamrozić?

Po świętach lodówki zawsze są wypełnione po brzegi najróżniejszymi niedojedzonymi potrawami. Dużą część z nich stanowią ciasta, dlatego wiele osób zastanawia się czy można je zamrażać, aby wydłużyć ich trwałość. W większości przypadków mrożenie jest dobrym pomysłem, lecz są ciasta, które źle znoszą niskie temperatury - mowa o wypiekach z galaretkami czy bezą.

Mało kto jest w stanie zjeść wszystkie ciasta, które zostały przygotowane na święta, dlatego wiele osób decyduje się na włożenie ich do zamrażalnika. Znajomość zasad dotyczących przechowywania w minusowych temperaturach słodkich wypieków jest bardzo ważna, ponieważ na każde ciasto się do tego nadaje.

Choć większość z nich po rozmrożeniu i ewentualnym podgrzaniu jest jak nowa, tak kilka wyjątkowych rodzajów zostanie zniszczonych w zamrażarce. Poniżej zdradzamy jak zabrać się za dłuższe magazynowanie bez strat w pysznych frykasach.

Jakich ciast nie wolno mrozić?

Na pierwszy ogień idą wszystkie słodkości z galaretkami. Po rozmrożeniu struktura galaretki, poprzez powstałe wewnątrz kryształki lodu, zmienia swoją konsystencję i bardzo często rozlewa się. Jedzenie takich słodkości jest oczywiście możliwe, jednak w żadnym wypadku nie sprawia to przyjemności.

Podobnie sytuacja wygląda z ciastami bezowymi, makaronikami oraz tymi zawierającymi bitą śmietanę. Po rozmrożeniu ich smak może być zmieniony, jak i konsystencja - tak jak galaretka, te wypieki ulegają roztopieniu i zaczynają rozpływać się w temperaturze pokojowej.

Sadzenie czosnku w plastikowych butelkach - prosty sposóbSadzenie czosnku w plastikowych butelkach - prosty sposóbCzytaj dalej

Sposób na mrożenie ciast

Przede wszystkim należy zamrażać je od razu, gdy są jeszcze świeże. Warto podzielić je na pojedyncze kawałki, dzięki czemu można uniknąć rozmrażania całych blach. Osobne kawałki trzeba owinąć w folię spożywczą lub włożyć do torebek strunowych.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy, ile razy bezpiecznie można odgrzewać jedzenie ze świąt. W tym tekście z kolei prezentujemy zalety picia soku z brzozy, który pozwala zachować zdrowie na dłużej.

Na początku ułóż ciasta obok siebie - po kilku godzinach, gdy odpowiednio stwardnieją, możesz ustawić je piętrowo na sobie. Wtedy nie będziesz musiał martwić się o ich ewentualne zgniecenie. Tak zamrożone ciasta można przechowywać nawet przez 3 miesiące.

Ciasto

Źródło: Dio5050, Getty Images

Jak rozmrażać wypieki?

Proces ten jest najdelikatniejszy ze wszystkich, dlatego warto przygotować specjalnie dla niego sporo miejsca w lodówce. Słodkości takie jak serniki czy ciasta z kremami wymagają powolnego rozmrażania, dlatego należy przełożyć je do lodówki i pozostawić w niej do pełnego odmrożenia.

Ciasto drożdżowe można potraktować zupełnie inaczej. Wystarczy włożyć je do mikrofalówki czy opiekacza (jeśli są pokrojone w kromki) i podgrzać je kilkanaście sekund. W krótkim czasie będziesz mógł się cieszyć ciastem drożdżowym, które smakuje jak świeżo upieczone.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: doradcasmaku.pl; dorotasmakuje.com

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł