Smakosze.pl
Suszone grzyby

canva.com/pixelshot

Czy grzyby suszone ze sklepu są bezpieczne dla zdrowia?

24 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przebadali grzyby suszone dostępne na sklepowych półkach. Okazało się, że zawierają one rtęć, ołów oraz kadm. Według nich spożycie niektórych suszonych grzybów może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Suszone grzyby stanowią istotną część diety wielu Polaków - ich skoncentrowany smak wykorzystywany jest podczas gotowania sosów, zup oraz gulaszy. Dlatego są tak popularnym produktem, który można znaleźć w praktycznie każdej kuchni.

Niestety wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że jedzenie ich nie jest pozbawione ryzyka wystąpienia komplikacji zdrowotnych. W badaniu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku stwierdzono w nich obecność metali ciężkich.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Suszone grzyby z metalami ciężkimi

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wraz z kolegami z Uniwersytetu w Białymstoku postanowili przebadać suszone grzyby ze sklepów pod kątem zawartości metali ciężkich. Wyniki nie zachwycają.

Suszony borowik szlachetny posiada wyższe stężenie pierwiastków toksycznych niż podgrzybki brunatne. Największa różnica dotyczyła rtęci - w suszonych borowikach była aż 30-krotnie wyższa niż w suszonych podgrzybkach brunatnych.

Słoik domowych kiszonych ogórków

Jakie ogórki wybrać do kiszenia?

CZYTAJ DALEJ

Naukowcy stwierdzili, że suszone borowiki szlachetne, które można kupić w sklepie, zawierają na tyle dużo rtęci, że ich spożycie może wywołać problemy ze zdrowiem u konsumenta.

Badacze wnioskują o zmianę unijnych przepisów

W wynikach badań zawarli rekomendację dla unijnych instytucji, które monitorują zanieczyszczenie grzybów jadalnych substancjami toksycznymi. Według nich obecne zasady nie są szczegółowe i doprecyzowane.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że przekroczone limity wykryte zostały w pojedynczych próbkach i nie dotyczą wszystkich dostępnych suszy grzybów jadalnych. Mimo to warto uważać i nie zajadać się nimi bez umiaru.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy reakcję Włocha na zjedzenie polskich ogórków małosolnych. Ten tekst poświęcony został domowemu soku z aronii.

- Podobnie przeliczając otrzymane wyniki na standardowo spożywaną porcję suszu grzybowego, ryzyko negatywnych efektów zdrowotnych występowało w przypadku tylko niektórych badanych prób - powiedzieli badacze w rozmowie z "Kurierem Porannym".

Suszone grzyby

Źródło: canva.com/milanfoto, Getty Images Signature

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: poranny.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Produkty

Nowa odsłona kultowego robota planetarnego Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Czytaj więcej >

Produkty

Czym były wykopki?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jadać rydze?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujące zdjęcie borowika

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed jajkami z Biedronki

Czytaj więcej >

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni maślaki ?

Czytaj więcej >