Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Czy grzyby suszone ze sklepu są bezpieczne dla zdrowia?
Adam Moskal
Adam Moskal 24.07.2021 02:00

Czy grzyby suszone ze sklepu są bezpieczne dla zdrowia?

Suszone grzyby
canva.com/pixelshot

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przebadali grzyby suszone dostępne na sklepowych półkach. Okazało się, że zawierają one rtęć, ołów oraz kadm. Według nich spożycie niektórych suszonych grzybów może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Suszone grzyby stanowią istotną część diety wielu Polaków - ich skoncentrowany smak wykorzystywany jest podczas gotowania sosów, zup oraz gulaszy. Dlatego są tak popularnym produktem, który można znaleźć w praktycznie każdej kuchni.

Niestety wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że jedzenie ich nie jest pozbawione ryzyka wystąpienia komplikacji zdrowotnych. W badaniu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku stwierdzono w nich obecność metali ciężkich.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Suszone grzyby z metalami ciężkimi

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wraz z kolegami z Uniwersytetu w Białymstoku postanowili przebadać suszone grzyby ze sklepów pod kątem zawartości metali ciężkich. Wyniki nie zachwycają.

Suszony borowik szlachetny posiada wyższe stężenie pierwiastków toksycznych niż podgrzybki brunatne. Największa różnica dotyczyła rtęci - w suszonych borowikach była aż 30-krotnie wyższa niż w suszonych podgrzybkach brunatnych.

Naukowcy stwierdzili, że suszone borowiki szlachetne, które można kupić w sklepie, zawierają na tyle dużo rtęci, że ich spożycie może wywołać problemy ze zdrowiem u konsumenta.

Badacze wnioskują o zmianę unijnych przepisów

W wynikach badań zawarli rekomendację dla unijnych instytucji, które monitorują zanieczyszczenie grzybów jadalnych substancjami toksycznymi. Według nich obecne zasady nie są szczegółowe i doprecyzowane.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że przekroczone limity wykryte zostały w pojedynczych próbkach i nie dotyczą wszystkich dostępnych suszy grzybów jadalnych. Mimo to warto uważać i nie zajadać się nimi bez umiaru.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy reakcję Włocha na zjedzenie polskich ogórków małosolnych. Ten tekst poświęcony został domowemu soku z aronii.

- Podobnie przeliczając otrzymane wyniki na standardowo spożywaną porcję suszu grzybowego, ryzyko negatywnych efektów zdrowotnych występowało w przypadku tylko niektórych badanych prób - powiedzieli badacze w rozmowie z "Kurierem Porannym".

Suszone grzyby
undefined

Źródło: canva.com/milanfoto, Getty Images Signature Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: poranny.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Grzyby