Smakosze.pl
Zupa szczawiowa - co należy do niej dodać?

Canva (kostrez)

Co warto dodać do zupy szczawiowej?

24 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Aby zupa szczawiowa była pyszna i pełnowartościowa, należy dodać do niej kilka składników, które ułatwiają trawienie i zmniejszają negatywny wpływ szczawiu na organizm. Są nimi, między innymi, jajka, kwaśna śmietana oraz ziemniaki. To właśnie śmietana znacznie zmienia jej smak, łagodząc intensywną kwaśność.

Zupa szczawiowa jest klasycznym daniem podawanym w czasie wiosny i czerwca, kiedy kępy szczawiu można znaleźć w praktycznie każdym miejscu. Oczywiście smak potrawy przygotowanej ze świeżej rośliny jest znacznie lepszy niż gotowego koncentratu.

Niestety szczaw poza zawartością wielu pozytywnych substancji odżywczych, ma także niekorzystne działanie na ludzki organizm. Wszystko przez szczawiany, które wiążą się z wapniem i tworzą nierozpuszczalny w wodzie szczawian wapnia, pogarszający objawy reumatyzmu czy kamicy nerkowej.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Zupa szczawiowa z jajkiem

Jednym z najczęściej dodawanych do szczawiowej produktów są jajka. W ich wnętrzu możemy znaleźć praktycznie wszystkie substancje odżywcze potrzebne człowiekowi do życia - poza witaminą C, którą trzeba dostarczać z owocami i warzywami.

Z powodu kwasu szczawiowego, szczaw zmniejsza zawartość wapnia i zaognia objawy chorób nerek, reumatyzmu i osteoporozy. W jajku obecna jest spora ilość wapnia, który wiąże się z kwasem jeszcze w żołądku, zmniejszając jego nieprzyjemne działanie.

Słoik domowych kiszonych ogórków

Jakie ogórki wybrać do kiszenia?

CZYTAJ DALEJ

Śmietana jako zabielacz do zup

Klasycznym wyborem do zabielania najróżniejszych zup jest śmietana - jej gładka konsystencja, delikatny smak i jasny kolor świetnie sprawdzają się w redukowaniu kwaśności zupy szczawiowej.

Podobnie jak jajka, śmietana to bogate źródło wapnia i z tego powodu zalecana jest do podawania wraz ze szczawiową. Jeśli nie chcesz dodawać niepotrzebnych kalorii, zamień ją na zwykły jogurt naturalny, który zadziała w podobny sposób.

Ziemniaki jako sycący dodatek

Szczawiowa z natury jest stosunkowo lekką zupą, która nie syci tak jak grochówka czy ogórkowa. Wystarczy jednak wrzucić do niej kilka ziemniaków, aby uzyskać treściwą i przepyszną potrawę.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy reakcję Włocha na zjedzenie polskich ogórków małosolnych. Ten tekst poświęcony został domowemu soku z aronii.

Warto przy okazji pamiętać, aby ugotować kartofle do miękkości przed wrzuceniem szczawiu. Kwaśność rośliny może znacznie wydłużyć czas potrzebny, aby ziemniaki ugotowały się całkowicie.

Zupa szczawiowa

Źródło: canva.com/cavanimages

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: stylzycia.radiozet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Dlaczego warto iść na grzyby o świcie?

Czytaj więcej >
zupa ogórkowa

Porady

Jak zrobić bardzo gęstą i pożywną zupę ogórkową?

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo należy gotować leśne grzyby?

Czytaj więcej >
czasznica olbrzymia

Porady

Niezwykły grzyb w polskich lasach

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego szefowie kuchni wlewają ocet do rosołu?

Czytaj więcej >

Porady

Kiedy należy dodawać śmietanę do zupy?

Czytaj więcej >