Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Co warto dodać do zupy szczawiowej?
Adam Moskal
Adam Moskal 24.07.2021 02:00

Co warto dodać do zupy szczawiowej?

Zupa szczawiowa - co należy do niej dodać?
Canva (kostrez)

Aby zupa szczawiowa była pyszna i pełnowartościowa, należy dodać do niej kilka składników, które ułatwiają trawienie i zmniejszają negatywny wpływ szczawiu na organizm. Są nimi, między innymi, jajka, kwaśna śmietana oraz ziemniaki. To właśnie śmietana znacznie zmienia jej smak, łagodząc intensywną kwaśność.

Zupa szczawiowa jest klasycznym daniem podawanym w czasie wiosny i czerwca, kiedy kępy szczawiu można znaleźć w praktycznie każdym miejscu. Oczywiście smak potrawy przygotowanej ze świeżej rośliny jest znacznie lepszy niż gotowego koncentratu.

Niestety szczaw poza zawartością wielu pozytywnych substancji odżywczych, ma także niekorzystne działanie na ludzki organizm. Wszystko przez szczawiany, które wiążą się z wapniem i tworzą nierozpuszczalny w wodzie szczawian wapnia, pogarszający objawy reumatyzmu czy kamicy nerkowej.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Zupa szczawiowa z jajkiem

Jednym z najczęściej dodawanych do szczawiowej produktów są jajka. W ich wnętrzu możemy znaleźć praktycznie wszystkie substancje odżywcze potrzebne człowiekowi do życia - poza witaminą C, którą trzeba dostarczać z owocami i warzywami.

Z powodu kwasu szczawiowego, szczaw zmniejsza zawartość wapnia i zaognia objawy chorób nerek, reumatyzmu i osteoporozy. W jajku obecna jest spora ilość wapnia, który wiąże się z kwasem jeszcze w żołądku, zmniejszając jego nieprzyjemne działanie.

Śmietana jako zabielacz do zup

Klasycznym wyborem do zabielania najróżniejszych zup jest śmietana - jej gładka konsystencja, delikatny smak i jasny kolor świetnie sprawdzają się w redukowaniu kwaśności zupy szczawiowej.

Podobnie jak jajka, śmietana to bogate źródło wapnia i z tego powodu zalecana jest do podawania wraz ze szczawiową. Jeśli nie chcesz dodawać niepotrzebnych kalorii, zamień ją na zwykły jogurt naturalny, który zadziała w podobny sposób.

Ziemniaki jako sycący dodatek

Szczawiowa z natury jest stosunkowo lekką zupą, która nie syci tak jak grochówka czy ogórkowa. Wystarczy jednak wrzucić do niej kilka ziemniaków, aby uzyskać treściwą i przepyszną potrawę.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy reakcję Włocha na zjedzenie polskich ogórków małosolnych. Ten tekst poświęcony został domowemu soku z aronii.

Warto przy okazji pamiętać, aby ugotować kartofle do miękkości przed wrzuceniem szczawiu. Kwaśność rośliny może znacznie wydłużyć czas potrzebny, aby ziemniaki ugotowały się całkowicie.

Zupa szczawiowa
undefined

Źródło: canva.com/cavanimages

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: stylzycia.radiozet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Danie Zupa