Czy można jeść kiełkujący czosnek? Mnóstwo osób jest w błędzie
Czy czosnek, który kiełkuje, jest bezpieczny dla naszego zdrowia? Spożycie wyrazistej przyprawy z zielonymi fragmentami może budzić pewne obawy. Dowiedziono jednak, że warzywo w tej postaci nie jest trujące. Nie warto zatem go wyrzucać.
Nie tak dawno natknąć można było się na opinię, że kiełkujący czosnek jest szkodliwy. Z szeregu badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kyungpook w Korei Południowej wynika jednak, że powtarzana informacja jest błędna i warzywo nie wykazuje cech trucizny.
Czy kiełkujący czosnek szkodzi?
Wbrew powielanej informacji, czosnek z zielonymi fragmentami nie tylko nie jest trujący, ale też ma więcej przeciwutleniaczy niż roślina, która nie wykiełkowała. To oznacza, że warzywo w tej postaci absolutnie nie powinno trafiać do kosza.
Wyrzucanie kiełkującego czosnku będzie marnowaniem żywności. W tej postaci może i nie prezentuje się rewelacyjnie, ale zdecydowanie wart jest zjedzenia i zachowa wszystkie swoje właściwości.
Jakie zalety ma czosnek?
Czosnek zawiera szereg związków wykazujących korzystne dla naszego organizmu działanie. Szczególnie cenne są siarczki i allicyna, które wspierają leczenie infekcji wirusowych. W pełnej charakteru przyprawie znajdziemy też wiele witamin m.in. sprzyjającą podniesieniu odporności witaminę C czy działającą ochronnie na wzrok prowitaminę A.
Kiełkujące okazy obfitują także w przeciwutleniacze, które odgrywają niebagatelną rolę w przeciwdziałaniu nowotworzenia poprzez zwalczanie wolnych rodników i zapobieganie ich powstawaniu. W konsekwencji zatem spowalniają starzenie się organizmu.
Na naszej stronie znajdziecie proste sposoby na włączenie czosnku do diety. Spróbujcie koniecznie doskonałej pasty kanapkowej z przepisu Ewy Wachowicz. Być może skusicie się także na syrop z aromatycznego warzywa — jest idealny na wzmocnienie.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Prosta zapiekanka makaronowa. Soczystości dodaje jej 1 składnik
-
Babcia Stasia od lat robi najlepsze racuchy. Zawsze pamięta o 1 najważniejszej zasadzie
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama