Smakosze.pl
Maślak w lesie

commons.wikimedia/Jerzy Opioła; CC BY-SA 3.0

Czy można jeść maślaki bez obierania?

28 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Maślaki są bardzo często znajdowane podczas grzybobrania i z braku prawdziwków czy podgrzybków, lądują w naszych koszyczkach. Wiele osób jednak nie lubi obierania ich ze skórki przed gotowaniem. Niestety, jeśli tego nie zrobimy, potrawa może wyjść gorzka.

Maślaki nie są pierwszym wyborem dla większości osób zbierających grzyby. Mnóstwo innych grzybów jest po prostu smaczniejszych i łatwiejszych w obróbce od nich.

W sytuacji, w której nie możemy natrafić na inne smaczniejsze gatunki, musimy posiłkować się tym, co akurat jest pod ręką. Kolejnym mankamentem maślaków jest ich obieranie - czy faktycznie trzeba to robić?

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Czy obieranie maślaków jest konieczne?

Maślaki charakteryzują się wytwarzaniem lepkiego śluzu na kapeluszu. Z tego powodu do grzyba przyklejają się najróżniejsze zanieczyszczenia jak ziemia, igły czy drobne gałązki. Dlatego każdy z okazów trzeba dokładnie wyczyścić.

Co więcej, sama skórka ma nieprzyjemnie gorzki smak, który negatywnie może wpłynąć na gotowane danie - to przechodzi gorzkością i niszczy przyjemność z jedzenia.

Które porzeczki są najzdrowsze?

Które porzeczki mają najwięcej cennych składników?

CZYTAJ DALEJ

Dodatkowo sam śluz pęcznieje pod wpływem wody, a nasze organizmy nie są w stanie go strawić. Zjedzenie maślaków ze skórką w dużej ilości może wywołać nawet zasklepienie jelit, co wymaga interwencji medycznej.

Jak obierać maślaki?

Wiedząc już, że obieranie ich jest konieczne nie tylko z powodów kulinarnych, lecz również zdrowotnych, warto znać najlepszą do tego technikę, która przyspieszy ten żmudny proces.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy recepturę na prosty i przepyszny dżem z brzoskwiń. Jeśli zastanawiasz się co zrobić w kuchni z dojrzałymi bananami, ten tekst wszystko wyjaśnia.

Najwygodniej jest robić to pod bieżącą wodą, która będzie spłukiwać niewygodny w trzymaniu śluz. Podważając skórkę od krawędzi kapelusza, będzie można zrywać skórkę dużymi płatami, co ułatwi zmagania.

Maślak

Źródło: canva.com/Mantonature, Getty Images Signature

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: onet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ug

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak ugotować ziemniaki w 5 minut?

Czytaj więcej >

Porady

Jak obrać czosnek bez wysiłku?

Czytaj więcej >
Jak doprawić leczo?

Porady

Jak dobrze doprawić leczo?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego placki ziemniaczane nie wychodzą?

Czytaj więcej >

Porady

Babcine porady kulinarne sprzed 100 lat

Czytaj więcej >
Krokiety nie pękną

Porady

Co zrobić, żeby krokiety nie pękały?

Czytaj więcej >