Zawijam w osłonkę i umieszczam w piekarniku. Pyszna domowa kiełbasa bez wędzenia
Oto prosty przepis na domową kiełbasę żywiecką. Nie wymaga ona wiele zachodu ani wędzarni. Efektem jest doskonała wędlina bez konserwantów. Teraz możesz taką zrobić we własnej kuchni
Kiełbasa żywiecka w domu
Kiełbasa to jeden z hitów polskiej kuchni, zarówno w kraju, jak i wśród międzynarodowych miłośników naszego jedzenia. Nie robimy jej jednak często w domach, bo wymaga specjalistycznego sprzętu.
Chyba że jednak nie wymaga – jak w wypadku tego przepisu. Kiełbasa doskonale obędzie się bez wędzenia, a przygotowujemy ją wyłącznie w piekarniku. Zwłaszcza kiełbasa żywiecka, o ograniczonej ilości przypraw, jest łatwa do przygotowania w warunkach domowych.
Sypię do herbaty zapomnianą przyprawę. Rozgrzewa, wzmacnia odporność i pozwala szybciej zasnąćDomowa kiełbasa
Ilustracje do tego przepisu pochodzą z kanału Co z mięsa. Autor pokazuje tam prostą metodę nadziewania kiełbasy bez użycia specjalistycznego narzędzia. Wystarczy upchnąć mięso łyżką w osłonce.
Składniki
- 400 g szynki wieprzowej
- 400 g boczku
- 200 g golonki lub ścięgnistej wołowiny
- 50 g słoniny
- 8 g czosnku suszonego
- 15 g peklosoli
- 5 g mielonego pieprzu
- Osłonki kiełbasiane
Kiełbasa bez wędzenia
Przygotowujemy mięsa do kiełbasy. Szynkę kroimy w dość drobną kostkę, wykrawając tłuszcz i powięzi. Boczek kroimy w kostkę do mielenia. Podobnie z mięsem trzeciej klasy, do którego dołączamy ścinki z szynki.
W osobnych naczyniach zasypujemy mięso peklosolą. Mieszamy i odstawiamy do lodówki. Powinno peklować się przez 1-2 doby.
Wszystkie mięsa prócz szynki, a także słoninę, mielimy. Łączymy je ze sobą i dokładnie mieszamy. Przyprawiamy czosnkiem i pieprzem.
Osłonki białkowe namaczamy i związujemy z jednej strony. Rolujemy jak rękawy, by łatwiej było je nadziewać. Łyżką przekładamy do osłonek mięso i dokładnie uciskamy. Następnie związujemy z drugiej strony pilnując, by w środku nie znalazło się powietrze.
Kiełbasę wieszamy od spodu kratki do piekarnika lub układamy na kratce. Na dnie piekarnika umieszczamy blachę lub papier, by tłuszcz mógł swobodnie skapywać z mięsa. Pieczemy w temperaturze 90 stopni, aż kiełbasa osiągnie wewnętrzne ciepło 68 stopni. Powinno potrwać to ok. 3 godzin.
Po wyjęciu z piekarnika kiełbasę studzimy. Odkładamy ją do lodówki na 2-3 dni. Przez ten czas obeschnie i będzie miękka i aromatyczna.
Wypróbuj też przepisy na kotlety z ćwiartek kurczaka i idealny barszcz czerwony.