Smakosze.pl
Czarna końcówka bananów jest groźna dla zdrowia?

canva.com/KellyvanDellen

Czy należy usuwać końcówkę banana?

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Banany są dla nas równie pospolitym owocem, co jabłka czy truskawki - wszystko za sprawą globalizacji, która ułatwiła transport pomiędzy krajami. Mnóstwo ludzi do dzisiaj decyduje się na usunięcie czarnej końcówki banana w obaw

Banany znajdziemy obecnie w praktycznie każdym sklepie, nawet niewielkim osiedlowym "spożywczaku". Ich niska cena, słodki smak i liczne wartości odżywcze sprawiają, że Polacy chętnie po nie sięgają. Niestety, mimo długiej obecności tych owoców na rynku, ich czarna końcówka ciągle wywołuje silne emocje.

Internauci często wskazują, że w tej części banana rozwijają się tropikalne pająki lub robaki, które mogą być dla nas niebezpieczne. Inni z kolei twierdzą, że są w niej cysty ogoniastka jelitowego, pasożyta wywołującego chorobę lambliozę. Na szczęście żadna z tych teorii nie jest prawdziwa. 

Czarna końcówka banana - czy jest się czego bać?

Najdalsza część banana mierząc od ogonka, jest również jego najstarszym elementem. To ten fragment pojawia się jako pierwszy w miejsce kwiatu na drzewach bananowych, dlatego zdarza się, że jest łykowaty czy zwyczajnie niesmaczny. Mimo to jest w 100% jadalny.

Przed spożyciem banana, tak jak każdego innego owocu, należy jednak dokładnie umyć go pod bieżącą wodą. Na jego skórce mogą rozwijać się pasożyty lub inne mikroorganizmy, które zdolne są do wywoływania chorób zagrażających zdrowiu.

Jakie wartości odżywcze posiadają banany?

Każdy sportowiec wie, że owoce te są doskonałym źródłem potasu. Minerał ten odpowiada za przesyłanie impulsów elektrycznych pomiędzy komórkami, a także reguluje pracę mięśnia sercowego i ułatwia utrzymanie odpowiedniego cieśnienia krwi. Dlatego banany zalecane są szczególnie ludziom zmagającym się z nadciśnieniem.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy zmiany, jakie zajdą w sklepach od 2 kwietnia - wiele produktów może całkowicie zniknąć z półek. W tym tekście z kolei prezentujemy produkty, które Magda Gessler sprzedaje w swoim sklepie internetowym za spore pieniądze.

Banany wypełnione są także pektynami, czyli rodzajem błonnika roślinnego rozpuszczalnego w wodzie. Substancje te mają właściwości obniżające poziom złego cholesterolu LDL we krwi, ułatwiają walkę z cukrzycą, a także oczyszczają organizm ze zbędnych toksyn.

Kto powinien jeść najwięcej bananów?

Specjaliści od żywienia człowieka zdradzają, że owoce te są szczególnie zdrowe dla osób chorujących na choroby wrzodowe żołądka, takie jak refluks. Miękka struktura miąższu nie podrażnia delikatnej wyściółki tego narządu, a właściwości zasadowe sprawiają, że kwas żołądkowy nie wywołuje bólu czy zgagi. 

Zielone, niedojrzałe banany świetnie sprawdzają się z kolei jako przekąska dla diabetyków. Niski indeks glikemiczny, a także zdolność do redukcji glukozy we krwi, dzięki obecności pektyn, powodują, że organizmy cukrzyków mają znacznie lepszą kondycję.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kuchnia.wp.pl; zdrowie.dziennik.pl; poradnikzdrowie.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Niezwykłe zastosowanie obierek z ogórka

Czytaj więcej >
Mleko i karp

Porady

W jakim celu moczy się karpia w mleku? Podpowiadamy czy warto tak robić

Czytaj więcej >
Jak mrozić pierogi?

Porady

Pierogi i uszka mrozić surowe czy ugotowane? Rozmrażać wrzucając od razu na wrzątek?

Czytaj więcej >
zupa

Porady

Gessler zdradziła, jak ugotować idealną zupę

Czytaj więcej >
Ziemniaki - jak je gotować?

Porady

Najwłaściwszy sposób gotowania ziemniaków

Czytaj więcej >
Obierki z ziemniaków sprawdzą się podczas czyszczenia czajnika

Porady

Niezwykły trick z wykorzystaniem obierek po ziemniakach

Czytaj więcej >