Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Czy rabarbar jest owocem, czy warzywem? Mnóstwo osób jest w błędzie
Renata Materlińska
Renata Materlińska 20.04.2022 14:42

Czy rabarbar jest owocem, czy warzywem? Mnóstwo osób jest w błędzie

rabarbar
canva/KenWiedemann

Robi się ciepło, więc zaczyna rosnąć między innymi rabarbar. Za chwilę można go będzie bez problemu kupić. A wiecie, czy rabarbar jest owocem, czy warzywem? Mnóstwo osób jest w błędzie, bo dodaje się go do ciast i robi z niego kompoty. Jednak dobrze też smakuje zrobiony na jego bazie sos do mięs. Zaraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące rabarbaru.

Mniej lub bardziej czerwony rabarbar pojawia się w sprzedaży już w kwietniu. Oczywiście dużo zależy od pogody. Jednak to właśnie z dodatkiem rabarbaru robimy pierwsze, wiosenne wypieki. Rabarbar można dodawać do placka drożdżowego, świetnie też smakuje upieczony w cieście ucieranym.

Wiele osób zastanawia się, czy rabarbar zalicza się do owoców, czy warzyw. Bo zwyczajowo używa się go w podobny sposób jak owoce, czyli dodaje do ciast, a także gotuje z niego kompoty. Jednak struktura rabarbaru jest daleka od soczystych owoców. Czym więc jest rabarbar?

Czy rabarbar jest owocem, czy warzywem?

Rabarbar, czyli inaczej rzewień, jest warzywem. Jadalną częścią tej byliny są ogonki liściowe, które mają kwaśny, cierpki smak. Jednak im kolor ogonków jest bardziej czerwony, tym są one słodsze.

Znany nam rabarbar to rabarbar ogrodowy. Pochodzi on z Azji Środkowej i z południowej Syberii. W Europie znany jest od XVI wieku, w Polsce od XVIII wieku. Bylina ta występuje w ponad 100 odmianach.

W Chinach popularny jest rabarbar lekarski, który zaliczany jest do podstawowych roślin leczniczych. Jego korzeń i kłącze mają bowiem właściwości przeciwzapalne i przeczyszczające.

Zalety i wady rabarbaru

Rabarbar jest dobrym źródłem pektyn, czyli błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Korzystnie wpływają one na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, pomagają w usuwaniu toksyn.

Poza tym rabarbar zawiera też dużo potasu, magnezu i żelaza oraz beta-karotenu, witaminy C i kwasu foliowego. Jego kwaśny smak wynika z dużej obecności kwasu cytrynowego i jabłkowego.

Niestety rabarbar zawiera też dużo kwasu szczawiowego, który ogranicza przyswajanie wapnia. Sam bowiem go wiąże, co zubaża organizm z tego pierwiastka. Z tego powodu rabarbar warto łączyć z produktami bogatymi w wapń, a więc z nabiałem, jajkami.

Rzewień może też przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych, a także podrażniać ściany przewodu pokarmowego. Nie należy więc jeść go zbyt często.

Co zrobić z rabarbaru?

Oprócz ciast i kompotu, z rabarbaru można również zrobić przecier, którym zakwasza się np. dania z ryb czy ziemniaczane purée. Doskonale komponuje się z pieczoną kaczką i gęsią.

Jeśli zaś macie nadmiar rabarbaru, możecie go zamrozić. Po umyciu ogonków liściowych trzeba je osuszyć i pokroić na kawałki. Potem należy je wsypać na sito, zanurzyć na minutę we wrzątku, a potem na chwilę w zimnej wodzie. Gdy rabarbar obeschnie, można go pakować w torebki i wkładać do zamrażarki.

Na naszej stronie znajdziecie też przepis na ucierane ciasto z rabarbarem, a także na tartę z rabarbarem.

ciasto z rabarbarem
ciasto z rabarbarem

Źródło zdjęcia: canva/IngridH

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: lokalnyrolnik, werandacountry

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Dieta