Przepis na tartę z rabarbarem
Kiedy jest sezon na rabarbar?
Sezon na rabarbar rozpoczyna się mniej więcej z początkiem kwietnia, gdy temperatura na dworze jest coraz wyższa, a kończy w ostatnie dni lata. Zaleca się jednak, by rabarbar kupować do połowy czerwca, ze względu na zawarte w nim szczawiany wapnia, które spożywane w większych ilościach mogą okazać się szkodliwe dla nerek. Dlaczego zatem do połowy czerwca? Dzieje się tak, ponieważ w młodych łodygach zawartość szczawianów jest niewielka. Pamiętajmy, że mówiąc o szkodliwości, mówimy tylko o sytuacji spożywania rabarbaru w większych ilościach. Sporadyczne lub jednorazowe zjedzenie potrawy czy ciasta z dodatkiem starszych łodyg nie będzie szkodliwe.
Czy rabarbar jest zdrowy?
Bez wątpienia tak! Łodygi są prawdziwym źródłem witaminy C i błonnika, który pomaga w procesie trawiennym. Dodatkowo rabarbar dzięki zawartości witaminy A i E doskonale wpływa na skórę, a pod wpływem temperatury uwalniają się w nim związki o działaniu antynowotworowym! Rabarbar bogaty jest także w magnez, potas, sód, wapń oraz żelazo a do tego niskokaloryczny. Korzyści ze spożywania rabarbaru jest więc naprawdę wiele!
Co można zrobić z rabarbaru?
Jako że rabarbar możemy kupić przez tak krótki okres w roku, warto wykorzystać jak najlepiej możliwości, które daje to warzywo. To, z czym rabarbar kojarzymy przede wszystkim to kompot, który robiły jeszcze nasze babcie. W okresie letnim potrafi być zbawienny, jego smak jest bardzo orzeźwiający i niesłodki. Rabarbar świetnie smakuje również wykorzystany do konfitury, także z dodatkiem innych owoców. Ponadto dobrą informacją jest fakt, że rabarbar nadaje się do mrożenia, dzięki czemu możliwe jest zrobienie małych zapasów na pozostałe pory roku i cieszenie się chociażby tartą z rabarbaru, gdy za oknem śnieg i mrozy.
Tarta z rabarbaru składniki
Kruche ciasto:
300 g mąki pszennej
150 g masła
1 łyżka cukru pudru
1 jajko
szczypta soli
Nadzienie z rabarbaru składniki:
1 kg rabarbaru
200 g cukru
250 g dżemu truskawkowego
sok z cytryny
undefined