Smakosze.pl
Rabarbar

encrier, Getty Images Pro

Czy rabarbar jest owocem, czy warzywem?

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Rabarbar to produkt wywołujący najróżniejsze emocje - jedni kochają jego kwaśny smak, inni bez dużej ilości cukru nie są w stanie go przełknąć. Mnóstwo ludzi zastanawia się nad klasyfikacją rabarbaru i nie wie czy jest to warzywo czy owoc. Okazuje się, że jest on warzywem.

Rabarbar jest deserową klasyką, która dodawana jest do mnóstwa dań. Teraz jesteśmy w środku sezonu na tę roślinę, więc ciasta rabarbarowe czy sosy pojawiają się w domach tysięcy Polaków. Jak jednak sklasyfikować te specyficzne łodygi - są warzywem czy owocem?

 Na manowce może zwieść sposób użycia tej rośliny, gdyż podobnie jak owoce, przygotowuje się z niej desery. Mimo to w kuchni stosuje się tylko łodygi, które nie zawierają nasion, w przeciwieństwie do owoców. Jaka jest prawda?

Rabarbar jest warzywem

Choć może być to szokujące, rabarbar jest w 100 procentach warzywem. W kulturze przyjęło się, że produkty wykorzystywane w deserach określa się owocami, a w daniach wytrawnych, warzywami. Nie inaczej jest z, chociażby pomidorem, który jest owocem.

Ludzie spożywają tylko łodygi rabarbaru z uwagi na trujące właściwości korzeni czy liści. Inną nazwą rabarbaru jest rzewień, choć nie jest ona często spotykana. Kwaśna roślina jest wartościowym produktem spożywczym, który powinien często znajdować się w diecie. 

Właściwości rabarbaru

Warzywo z powodzeniem mogą stosować osoby będące na diecie, ponieważ nie zawiera zbyt wielu kalorii. Dużym atutem jest sporo błonnika oraz cennego dla naszej tarczycy jodu, który jest szczególnie istotny dla ludzi borykającymi się z problemami tego narządu.

Na naszej stronie możesz przeczytać wiele informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Z tego artykułu dowiesz się, jak wyglądają ceny młodych ziemniaków, które już można kupować. W tym tekście  wyjaśniamy, dlaczego ceny w restauracjach tak szybko rosną. 

Rabarbar jest źródłem witamin takich jak C, E, A oa także minerałów: potas, magnez i żelazo. Znaleźć w nim można kwas foliowy oraz kwas cytrynowy i kwas jabłkowy. Nie każdy jednak powinien bez ograniczeń zajadać się rabarbarem.

Źródło: veger, Getty Images

Kto nie powinien jeść rabarbaru?

[EMBED-19]

Rabarbaru powinny przede wszystkim unikać osoby, które borykają się z chorobami nerek oraz reumatyzmem. Roślina zawiera kwas szczawiowy, który zwiększa dolegliwości związane z tymi chorobami. Znaleźć go można między innymi w szczawiu oraz szpinaku.

Rabarbar ma również właściwości obniżające poziom testosteronu, więc każdy mężczyzna, który ma niski poziom tego hormonu, powinien zrezygnować ze spożywania tej rośliny. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: newsy.gotujmy.pl; medonet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >