Smakosze.pl
Brązowy cukier aromatyzowany wanilią

HandmadePictures, Getty Images

Czym różni się cukier waniliowy od wanilinowego?

12 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Cukier waniliowy jest wyjątkowo ważnym składnikiem wielu ciast, a także słodkich sosów i innych pysznych deserów. W sklepach nabyć można zarówno cukier waniliowy oraz wanilinowy - czym się one różnią? Pierwszy jest naturalny i droższy, z kolei drugi otrzymywany jest w sztuczny sposób.

Cukier waniliowy ma wspaniały, intensywny smak, który dodany do słodkich deserów, sprawia, że te nabierają wyjątkowej głębi i aromatu. Niestety prawdziwy cukier z dodatkiem wanilii jest stosunkowo drogi, więc nie używamy go zbyt często.

Cukier wanilinowy jest dlatego znacznie częściej spotykany w sklepach spożywczych, w końcu jego cena jest znacznie niższa, w porównaniu do prawdziwej wanilii. Jakie są różnice pomiędzy powyższymi cukrami?

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej

Cukier waniliowy, a wanilinowy

Cukier waniliowy wytwarza się bardzo prosto i tak naprawdę, każdy może wykonać go w domu z dwóch składników. Wystarczy wsypać wybrany rodzaj cukru do szczelnego słoika, wrzucić do niego laskę wanilii, przeciętą na pół i odstawić na kilka tygodni czy miesięcy. Aromat z laski wniknie w cukier i gotowe.

Cukier wanilinowy jest za to aromatyzowany sztucznie pozyskaną waniliną z ligniny lub gwajakolu, choć występuje także w niewielkich ilościach w naturalnej wanilii. Po syntezie dodaje się go do cukru.

Ogórki kiszone jako metoda na nieświeży oddech

Sok z ogórków doskonały na nieświeży oddech

CZYTAJ DALEJ

Czy wanilina jest groźna?

W USA wanilina znajduje się na liście rejestru Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych. Jest więc nie tylko gorsza od prawdziwej wanilii pod względem jakości czy intensywności zapachu.

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, jak wyglądała jedna z najgorszych rewolucji, przeprowadzonych przez Magdę Gessler. Ten tekst poświęcony został przepisowi na smażoną rybę w bardzo delikatnym i puszystym cieście, do której wręcz idealnie pasują domowe frytki.

Wanilina często bowiem wywołuje silne reakcje alergiczne u ludzi, którzy są na nią uczuleni - alergia objawia się u nich zazwyczaj egzemą, wysypką oraz podrażnieniem skóry. Z tego powodu warto zrezygnować z niej na rzecz zwykłej wanilii.

Czy wanilia jest zdrowa?

Pomijając sam cukier, który w dużych ilościach nie jest wskazany, tak sama wanilia ma wiele pozytywnych wpływów na organizm człowieka. Już jej niewielka ilość przynosi ulgę w bólach stawów, a także poprawia samopoczucie, gdyż korzystnie wpływa na kondycję psychiczną.

Aby kupić dobrej jakości cukier waniliowy, należy sprawdzić skład z tyłu opakowania. Jeśli chce się spożywać najlepszy, w jego składzie powinna znajdować się wanilia przynajmniej w 27 proc. wagi całego cukru.

Projekt bez tytułu - 2021-06-12T131156.494

Cukier waniliowy wraz z laskami wanilii

Źródło: joannawnuk, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >