Smakosze.pl
Pierogi wyjdą fantastycznie

Pexels / Karolina Grabowska

Co zrobić, aby ciasto na pierogi było elastyczne?

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Przepyszne pierogi niejednokrotnie przyprawiały o zachwyt nawet najbardziej wybrednych spośród smakoszy. Farsz można przygotować na różne sposoby. Jednak ciasto powinno charakteryzować się odpowiednią elastycznością. Można ją osiągnąć bardzo

Idealne ciasto na pierogi marzy się wielu smakoszom. Okazuje się, że jego przyrządzenie wcale nie musi być trudne. Wystarczy zastosować jeden niepozorny dodatek. Dzięki niemu pierogi wyjdą obłędnie, a prośby o dokładkę będą właściwie pewne.

Elastyczne ciasto na pierogi zachwyci domowników

Pierogi często goszczą na naszym portalu. Ostatnio wspominaliśmy o tym, w jaki sposób powinno się je mrozić. Zawiniątka z ciasta możemy wypełnić dowolnymi dodatkami. Wszakże pierogi przyrządza się zarówno na słono, jak i na słodko.

Niezależnie od naszych preferencji smakowych, kluczowym elementem jest ciasto na pierogi. Przeważnie najbardziej pożądane jest takie, które cechuje się sporą elastycznością. Sekretem jest wzbogacenie ciasta o jeden popularny składnik.

Ciasto na pierogi stanie się o wiele bardziej elastyczne, jeśli dodamy do niego jajko. Warto zauważyć, że przygotowywało się je w taki sposób ponad 100 lat temu. Można uznać to za kolejny dowód wskazujący, że dawne receptury sprawdzają się najlepiej.

Przepis na idealne ciasto na pierogi jest bardzo prosty. Oprócz jajka wykorzystamy w nim jeszcze jeden niepozorny dodatek. Mowa o maśle. Lista składników na ciasto jest krótka. Większość z nich można znaleźć w większości kuchni. Co nam będzie potrzebne?

  • 500 g mąki pszennej

  • 250 ml letniej wody

  • jajko

  • 2 żółtka

  • 50 g ciepłego masła

  • odrobina soli

(Canva / okskukuruza)

Jak przygotować idealne ciasto na pierogi?

Na początku mąkę przesiewamy do sporek miski. Wzbogacamy ją o sól, masło, żółtka i jajka. Całość zalewamy ciepłą wodą. Składniki starannie mieszamy. Powinny stworzyć jednolitą masę. Kiedy ciasto stanie się już zwarte i elastyczne, formujemy z niego kulę.

Ciasto owijamy folią spożywczą i odstawiamy na 30 minut. Dzięki temu nie będzie się ono kruszyło w trakcie wałkowania. Gdy czas dobiegnie końca, ciasto na pierogi dzielimy na trzy części. Każdą z nich rozwałkowujemy. Przy pomocy szklanki wycinamy okręgi. Napełniamy je ulubionym farszem.

Tak przygotowane pierogi najlepiej gotować przez 3 minuty od wypłynięcia na powierzchnię. Warto zauważyć, że ciasto nie wymaga oprószania blatu mąką. Oprócz tego nie musimy się martwić o to, że pierogi się rozkleją w trakcie gotowania. Każdy smakosz powinien wiedzieć, czym można zastąpić wodę w cieście.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Ania Gotuje

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Najgorsze błędy podczas gotowania rosołu

Porady

Najgorsze błędy popełniane podczas gotowania rosołu

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo smażyć grzyby?

Czytaj więcej >
Idealny sernik

Porady

Co zrobić, żeby sernik nie opadał i nie pękał?

Czytaj więcej >

Porady

Jak usmażyć wątróbkę, aby nie była gorzka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić panierkę do schabowych, która się nie odkleja?

Czytaj więcej >

Porady

Ile czasu gotować jajka na miękko?

Czytaj więcej >