Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Dlaczego należy usuwać liście laurowe z potraw? Powód zaskoczy niemal każdego
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 18.11.2023 11:31

Dlaczego należy usuwać liście laurowe z potraw? Powód zaskoczy niemal każdego

liście laurowe
Canva/Nedim_B

Liście laurowe to przyprawa, którą chętnie wykorzystujemy w rozmaitych potrawach. Jednak może stanowić dla nas nie lada zagrożenie. Wyjaśniamy, dlaczego powinniśmy usuwać liście laurowe z dań przed ich podaniem. Ta wiedza może nawet uratować nam życie. 

Liście laurowe w naszej kuchni

Liście laurowe dodają smaku i aromatu wielu potrawom. Trudno bez nich wyobrazić sobie bigos, kapuśniak czy zupę rybną. Ta popularna przyprawa ląduje też w barszczu, pasztetach, czy galaretkach mięsnych. Liście laurowe oprócz smaku mają też dobroczynne właściwości dla naszego zdrowia.

Obniżają poziom cukru i redukują zły cholesterol. Pobudzają też układ trawienny i ułatwiają odchudzanie. Niestety liście laurowe mogą być dla nas śmiertelnie niebezpieczne. Powinniśmy pamiętać, żeby przed podaniem potraw, wyjąć z nich tę przyprawę. Dlaczego warto to zrobić?

liście laurowe
Canva/Langan
Koniec z żywym karpiem w Wigilię? Posłowie chcą znaczących zmian w prawie

Wyjmij liście laurowe z potraw przed podaniem

Liście laurowe są bardzo sztywne i mają niezwykle ostre krawędzie. To stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla osób, które jedzą potrawy właśnie z tymi przyprawami. Liściem laurowym możemy się skaleczyć, a nawet zadławić. Dlatego przed podaniem dania, musimy wyjąć tę przyprawę z garnka.

Niektórzy miażdżą liście laurowe i zostawiają je w daniu. Jest to też bardzo niebezpieczne, bo zmiażdżone liście trudniej dostrzec i wyłowić z potrawy. Tym samym wzrasta ryzyko zadławienia lub skaleczenia się podczas jedzenia. Ważne, by pozbyć się tej przyprawy z garnka i dopiero potem podać danie. 

Liść laurowy poza talerzem z daniem

Jeśli jednak trafimy na liść laurowy, to wyplujmy go. Będzie to najlepsze i najbardziej bezpieczne rozwiązanie. Warto pamiętać, że liście laurowe w ogóle nie miękną podczas gotowania. Niektórzy uważają, że są toksyczne dla ludzi. Nie jest to prawdą. 

W sposób toksyczny działają wyłącznie na niektóre szczepy bakterii i grzyby. W niewielkich ilościach nie są toksyczne dla ludzi. Warto jednak pamiętać o zachowaniu umiaru podczas używania tej przyprawy w kuchni. Pisaliśmy, dlaczego warto włożyć liście laurowe do lodówki. Radziliśmy też, by dodać je do gotującego się bobu. 

zupa
Canva/Oleksandr Prokopenko

Źródło: onet.pl, mojegotowanie.pl