Smakosze.pl
ogórki w folii

canva/drywater_photography

Dlaczego ogórki pakowane są w folię?

23 Listopada 2021

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Rozglądając się po dziale owocowo-warzywnym możesz zauważyć produkty bez opakowania, zafoliowane i w siatkowych torebkach. Niektóre opakowania wynikają z tego, że produkt ma być sprzedany zbiorczo. A wiesz, dlaczego ogórki pakowane są w folię? Powód może cię zaskoczyć.

W ostatnich latach rośnie świadomość faktu, że musimy dbać o środowisko na każdym kroku. Również robiąc zakupy spożywcze, możemy dokonywać lepszych i gorszych zakupów. Czasami wiążą się one z wyższymi cenami, jednak nie zawsze.

Dlaczego ogórki pakowane są w folię?

Pewnie nie raz zauważyłaś w sklepie ogórki pakowane pojedynczo w folię. Wiesz, co ten zabieg ma na celu? Czy chodzi o higienę ogórka? Okazuje się, że decydują o tym zupełnie inne względy.

Ogórki, podobnie jak np. sałata lodowa, są towarem delikatnym, w głównej mierze składającym się z wody. Folia ma zapobiec pogorszeniu się walorów tych warzyw.

Okazuje się, że ogórki bez folii szybciej stracą apetyczny wygląd. Wyparuje z nich bowiem więcej wody, wskutek czego ich skórka pomarszczy się, a całe warzywo straci jędrność.

Tradycyjna jarzynowa bywa nudna

Przepis na świąteczną sałatkę jarzynową z marynowanymi grzybami

CZYTAJ DALEJ

Co ma na celu foliowanie warzyw i owoców?

Jak podajemy za serwisem Smog Lab, sklepy sieci Biedronka w ten sposób uzasadniają pakowanie warzyw i owoców w folię: „Wybrane warzywa i owoce z naszej oferty są oddzielnie pakowane, ponieważ taki zabieg znacznie przedłuża ich świeżość. Np. dzięki opakowaniu przydatność do spożycia papryk wydłuża się o 50%, a truskawek o 60%”.

Z kolei sklepy Lidl wyjaśniają: „Produkty takie jak brokuł czy sałata lodowa są pakowane w folię, ponieważ są to warzywa bardzo delikatne. Folia ogranicza odparowywanie wody, dzięki czemu pozwala dłużej zachować świeżość, oraz chroni przed utratą masy oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Bez takiego opakowania ta grupa asortymentu nie nadawałaby się do sprzedaży i spożycia po dostarczeniu ich do sklepu”.

Na naszej stronie znajdziesz też więcej ciekawych informacji na temat produktów spożywczych. Sprawdź np. do czego służą podkładki pod mięso i jak prawidłowo gotować parówki.

obieranie ogórka

obieranie ogórka

Źródło zdjęcia: canva/Andrii Pohranychnyi

Niemal wszyscy Polacy popełniają fatalny błąd robiąc kurczaka. 7 zdjęcie wszystko Ci wyjaśni

Slajd 1 z 7

ćwiartki kurczaka

Każdy lubi kurczaka

W wielu domach kurczak jest jednym z podstawowych mięs.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: smoglab

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Szczegóły najnowszej oferty Biedronki

Czytaj więcej >
kawa

Produkty

Kawa staje się coraz droższa, nie każdego będzie na nią stać

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść mandarynki?

Czytaj więcej >
Ogórki kiszone i konserwowe

Produkty

Ogórki kiszone czy konserwowe, które z nich są najzdrowsze?

Czytaj więcej >
Mięsne podkładki chronią nasze zdrowie

Produkty

Do czego służą podkładki pod mięso?

Czytaj więcej >
 Kurkuma jest bardzo zdrowa

Produkty

Dlaczego warto regularnie jadać kurkumę?

Czytaj więcej >