Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-06-29T115427.260

Dmitry Shchukin, Getty Images

Dlaczego powinno się obrywać liści pomidorów?

29 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Jeśli masz w swoim przydomowym ogródku kilka krzaków pomidorów, zalecamy odrywanie dolnych partii liści roślin. W taki sposób zwiększysz cyrkulacje powietrza i uchronisz pomidory przed infekcjami. Co więcej, dzięki temu roślina skupi całe swoje siły na wydaniu doskonałych owoców.

Nie ma nic lepszego niż samodzielnie wyhodowane pomidory. Ich smak, soczystość oraz barwa wynagradzają cały wysiłek, jaki został włożony w pielęgnację, nawożenie oraz podlewanie krzaczków.

Jeśli chcesz, aby twoje plony były jeszcze smaczniejsze oraz większe, sukcesywnie usuwaj liście pomidorów, zaczynając od najniższych partii. Taka metoda zagwarantuje najlepszy efekt.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Jak uzyskać lepsze i większe zbiory pomidorów?

Proces usuwania liści nie może zostać wykonany bez pewnych założeń - w innym wypadku stres, jaki odczuje roślina, będzie zbyt duży, co może przełożyć się na skutek odwrotny od zamierzonego, a nawet śmierć krzaka.

Zacznij od najniższych partii liści, pamiętając, aby za jednym razem odciąć maksymalnie 2-3 liście. Na początku należy usuwać liście dotykające ziemi. Te nie odżywiają już rosnących pomidorów.

Różowa czekolada jest niesamowicie zdrowa

Czy różowa czekolada jest zdrowa?

CZYTAJ DALEJ

Kolejnym etapem jest obejrzenie liści i pędów po stronie północnej pomidorów. Jeśli widzisz tam pędy, które rosną szybko, lecz nie wydają owoców, je także usuń. Przed zbiorami nie wydadzą już owoców.

Jak i kiedy usuwać liście?

Według ogrodników najlepiej jest odcinać po 2-3 liście dwa razy w tygodniu. W awaryjnej sytuacji, gdy zauważysz na nich oznaki choroby lub grzybicy, możesz pokusić się o usunięcie większej ilości.

Podczas samego odrywania lub odcinania należy zachować sporą ostrożność - zbyt duże rany na łodygach mogą zwiększyć ryzyko zakażenia. Dlatego należy odcinać je specjalnymi nożyczkami, lub delikatnie obracać na bok, aż odpadną.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek, zajrzyj do innych naszych newsów. W tym artykule opisujemy tragiczne wydarzenia, po których zmarło niemowlę w niemieckim szpitalu. Ten tekst poświęcony został doskonałej recepturze na zapiekanego w serowo-śmietanowym sosie kalafiora.

Minimalizowanie szkód roślin uzyskuje się poprzez wyrywanie liści w ciepłe dni i smarowanie ran perhydrolem lub wodą utlenioną. Zamiast tych substancji, możesz użyć również rozgniecionego węgla aktywnego lub roztworu manganu.

Projekt bez tytułu - 2021-06-29T123036.119

Źródło: ligora, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: smakdnia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >