Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-06-28T152111.507

canva.com/Kamchatka

Ogromny błąd podczas zbierania grzybów

28 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Grzyby mają to do siebie, że są bardzo podobne - dlatego tak ważna jest odpowiednia wiedza przy ich identyfikacji. Niektórzy radzą, aby polizać grzyba, co do którego nie jesteśmy pewni. Jeśli zrobimy to w przypadku muchomora sromotnikowego, który ma słodki smak, możemy doprowadzić do tragedii.

Fani grzybobrania mają w tym roku nie lada gratkę, z uwagi na bardzo wczesne pojawienie się grzybów w lasach. Dlatego mnóstwo grzybiarzy, pomimo braku oficjalnego sezonu, często wybiera się na poranne spacery.

Pomimo sielankowej atmosfery, nawet w czasie zbierania grzybów należy zachować dużą ostrożność. Popularna porada, która mówi, aby polizać podejrzanego grzyba, może nas kosztować zdrowie.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Bezpieczne zbieranie grzybów

Wiele grzybów ma bardzo podobną aparycję, jednak często różnią się zawartością substancji. Część z nich wyglądać możne jak pyszny, jadalny okaz, lecz okazuje się tak naprawdę trującym. Lizanie niektórych z nich, aby sprawdzić, czy są bezpieczne, może się źle skończyć.

Po polizaniu trującego grzyba, na języku mamy poczuć nieprzyjemny, gorzki smak, który jest wskazówką o zagrożeniu. Z kolei słodkie lub neutralne smaki informują, że okaz jest zdatny do spożycia.

Projekt bez tytułu - 2021-06-28T171851.702

Chcą zakończenia sprzedaży żywych ryb w sieci E.Leclerc

CZYTAJ DALEJ

W przypadku muchomora sromotnikowego po polizaniu poczuje się słodki, migdałowy smak, który może nas zwieść. W przypadku zjedzenia muchomora konsekwencje są wyjątkowo groźne.

Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym

Po zjedzeniu muchomora sromotnikowego objawy nie występują od razu. Dopiero po około 8-12 godzinach od spożycia człowiek dostaje silnych bólów brzucha, wymiotów, dreszczy oraz rozwolnienia.

Aby uchronić się przed zatruciem, należy zbierać tylko te grzyby, co do których można mieć pewność, że są bezpieczne. Najpewniej jest porównywać je z atlasem grzybów, a także dopytywać osoby, która ma ten temat dużą wiedzę.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek, zajrzyj do innych naszych newsów. W tym artykule opisujemy tragiczne wydarzenia, po których zmarło niemowlę w niemieckim szpitalu. Ten tekst poświęcony został doskonałej recepturze na zapiekanego w serowo-śmietanowym sosie kalafiora.

Jeśli mimo wszystko brakuje ci 100 proc. pewności, możesz zawieźć grzyby do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i poprosić w niej o ekspertyzę.

Projekt bez tytułu - 2021-06-28T160354.902

Źródło: Jupiterimages, Photo Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: o2.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >