Dlaczego szefowie kuchni wlewają ocet do rosołu?
Rosół gości na naszych stołach głównie w niedzielne obiady, ale jego miłośnicy gotują go czasem także wtedy, kiedy nagle za nim zatęsknią. Najlepsi szefowie kuchni dodają do niego odrobinę octu. Dzięki niemu więcej substancji odżywczych z mięsa przenika do zupy, a także staje się ona wyrazistsza w smaku i gęstsza.
Ugotowanie dobrego rosołu jest swojego rodzaju sztuką, którą nie każdy zdołał opanować. Choć włożenie składników do garnka z gotującą się wodą, może zrobić każdy, tak uzyskanie odpowiedniej konsystencji, smaku i koloru nie jest proste.
Na szczęście najlepsi szefowie kuchni nie zachowują tajników gotowania tylko dla siebie, przez co możemy korzystać z ich wiedzy i doświadczenia. Jednym z ich tricków jest wlanie do wywaru odrobiny octu.
Dalsza część artykułu znajduje się poniżej
Rosół z octem
Choć takie połączenie może wydawać się dziwne, w końcu nikt nie chce jeść kwaśnego bulionu, tak niewielka ilość octu nie zmieni jego smaku ani zapachu. W płynie za to pozytywnie na zawartość substancji odżywczych, które znajdą się w finalnym wywarze.
Jak podaje magazyn "The Kitchn", można użyć każdego rodzaju octu. Kwas octowy ułatwia rozpuszczać tkanki chrzęstne, kostne i łączne z mięsa, co sprawia, że znacznie więcej zawartych w nich substancji przenika do płynu.
Połączenie kwasu octowego i wysokiej temperatury zmienia kolagen zawarty w mięsie na żelatynę - przy jej dużym stężeniu rosół staje się bardziej gęsty, treściwy i sycący . Minerały zawarte w kościach także łatwiej się wypłukują dzięki temu połączeniu.
Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, jak wyglądała jedna z najgorszych rewolucji, przeprowadzonych przez Magdę Gessler. Ten tekst poświęcony został przepisowi na smażoną rybę w bardzo delikatnym i puszystym cieście, do której wręcz idealnie pasują domowe frytki.
Co zamiast octu?
Najlepiej sprawdza się ocet spirytusowy lub winny z białego wina. Ocet jabłkowy i z czerwonego wina mogą wpłynąć nie tylko na kolor, ściemniają co, lecz również na smak - mimo wszystko jedna czy dwie łyżki octu nie zmienią tych aspektów zanadto, więc nie mając innych alternatyw, można je wykorzystać.
Poza octem działa również sok z cytryny, zawierający kwas cytrynowy. W jego przypadku należy jednak zachować większą ostrożność, gdyż olejki eteryczne w nim obecne, mają możliwość dodania cytrusowego posmaku do rosołu.
Niezależnie od przepisu przez ciebie wybranego, ocet poprawi jakość praktycznie każdego rosołu. Nie warto go jednak dodawać do bulionu warzywnego, ponieważ korzyści nie są tak duże, jak przy rosole na mięsie.
Źródło: NatureFriend, pixabay
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: haps.pl