Do przepisu na ten gulasz wracam co i raz. Robię od razu dużą porcję, starcza nawet na 3 dni
Oto prosty przepis na pyszny węgierski gulasz. Potrawa ta syci i rozgrzewa, a w naszym wydaniu jest niezwykle łatwa w przygotowaniu. Jest świetną pierwszą pomocą dla przemarźniętych zimową porą domowników.
Węgierski gulasz
Potrawy jednogarnkowe – może oprócz zup – nie cieszą się w polskiej kuchni popularnością, na którą zasługują. Nie wszystkie są może proste i szybkie w przygotowaniu, jednak i tak wymagają mniej zabiegów niż wiele równie pożywnych obiadów innego typu. Do tego świetnie się przechowują, a dwa-trzy dni po ugotowaniu smakują co najmniej tak dobrze jak świeżo po zdjęciu z ognia.
Dlatego wszystkim nie do końca przekonanym do Eintopfów, jak nazywa się je po niemiecku, polecamy sięgnięcie do tego prostego przepisu na gulasz . W jednym garnku zawieramy wkładkę mięsną, ziemniaki i warzywa, czyli cały obiad. Wszystko dusimy w aromatycznym sosie, któremu trudno się oprzeć.
Rozgrzewająca potrawa jednogarnkowa
Prawdziwy węgierski gulasz powinien być co najmniej lekko pikantny. Dlatego nasz przepis zawiera chili , które, oczywiście, można pominąć. Kanał Essen Rezepte, z którego zaczerpnęliśmy ilustracje w tym przepisie, proponuje w zamian łyżeczkę nasion kminku.
Składniki
- 1 kg wołowiny (np. udźca)
- 2 średnie cebule
- 4-6 ząbków czosnku
- 1 słodka papryka
- 2 średnie pomidory
- 2 średnie marchewki
- 2 duże ziemniaki
- 1 l bulionu wołowego, najlepiej domowego
- 4 łyżeczki słodkiej papryki
- Pęczek natki pietruszki
- Opcjonalnie: 2 łyżeczki ostrej papryki, łyżeczka płatków chili lub łyżka węgierskiej ostrej pasty paprykowej
- 25 g masła
- Sól, pieprz
- Liście laurowe i ziele angielskie
Gotujemy gulasz
Siekamy cebulę w niezbyt grubą kostkę i wrzucamy do rondelka na rozgrzane masło. Smażymy do zeszklenia.
Wołowinę kroimy, posypujemy solą i pieprzem i dodajemy do rondelka z cebulą . Dodajemy drobno posiekany czosnek i całość smażymy, od czasu do czasu mieszając. Do naczynia wrzucamy kolejno pokrojone w kostkę pomidory i paprykę. Mieszamy i dusimy przez chwilę.
Zalewamy odrobiną bulionu, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie i pozostałe przyprawy. Solimy i pieprzymy do smaku. Dusimy przez chwilę, po czym dodajemy resztę bulionu, zmniejszamy moc palnika i gotujemy .
W trakcie gotowania dodajemy pokrojone w grubą kostkę ziemniaki i marchew w grubych plastrach. Gotujemy co najmniej pół godziny. Pod sam koniec gotowania dodajemy posiekany pęczek natki pietruszki. Taki gulasz można podać na dwa-trzy posiłki w ciągu kolejnych dni.
Spróbuj też przepisu na szybko gotowany schab na zimno i metody na pieczarki, które nie ciemnieją podczas duszenia .