Smakosze.pl Porady Elastyczne i miękkie ciasto na pierogi z wodą i mlekiem
canva/MagMos, Getty Images Signature

Elastyczne i miękkie ciasto na pierogi z wodą i mlekiem

15 grudnia 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Przygotowanie ciasta na pierogi nie jest zajęciem trudnym, jednak bez znajomości kilku technik, zagniatanie ciasta może się nie udać. Aby uzyskać elastyczne i miękkie ciasto, należy zaparzyć je nie tylko gorącą wodą, lecz również mlekiem. W taki sposób uzyskuje się jeszcze lżejszą fakturę i znacznie lepszy smak - w mleku jest niewielka ilość tłuszczu, który pozytywnie wpływa na właściwości ciasta.

Pierogi można bez żadnych przeciwskazań nazwać naszym narodowym daniem, z którego każdy Polak jest dumny. Nieskończona ilość wariacji i sposobów przygotowania sprawiają, że pierogi nie nudzą się, w końcu zawsze można zrobić je z innych składników.

Sekretem ciasta na pierogi jest bez wątpienia ciepła woda, która delikatnie zaparza surową mąkę. Dzięki temu ciasto nabiera elastyczności i delikatności. Bez zalania jej gorącą wodą, ciasto byłoby twarde i gumowate, co nie spodobałoby się prawdziwym fanom pierogów.

Do ciasta na pierogi dodaj trochę mleka

Z pozoru pomysł ten może wydawać się mało intuicyjny, w końcu mleko zawiera tłuszcz, a ten nie jest składnikiem ciasta na pierogi. W praktyce jednak niewielka ilość pełnego mleka korzystnie wpływa na fakturę i miękkość masy, o czym można przekonać się, gotując pierogi wedle poniższych porad.

Podczas zaparzania mąki wodą z mlekiem stosuje się bardzo proste proporcje: na jedną część mleka używa się dwie części wody. Oba płyny można podgrzać razem w rondelku i zalać nimi przesianą w misce mąkę.

Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przesadzić podczas podgrzewania mleka i wody. Oczywiście im cieplejszy płyn, tym lepiej zaparzy się ciasto, lecz można się poparzyć podczas zagniatania. Dlatego zalecamy zalanie mąki ciepłą mieszanką, którą można jeszcze bez przeszkód dotykać dłońmi.

Dodatkowe porady

Koniecznością jest odpowiednie posolenie nie tylko wody, w której pierogi będą się gotować, lecz również farszu i ciasta. G otowanie trwa zbyt krótko, aby pierogi miały szansę wchłonąć wystarczającą ilość soli, dlatego trzeba dostosować jej proporcje już na etapie zagniatania ciasta.

Dodatkowo podczas samego zagniatania nie warto przedłużać mieszania ciasta. Na pierogi zagniata się je jedynie do momentu uzyskania jednolitej konsystencji, gdyż zbyt długie wyrabianie wytworzy za dużo glutenu i pierogi będą twarde oraz mało apetyczne.

Jeśli ulepiłeś zbyt wiele pierogów jednocześnie i nie chcesz ich wszystkich gotować, po prostu zamróź surowe w zamrażalniku. Każdą sztukę skrapia się olejem i wkłada je partiami do strunowych worków - wtedy nie ma żadnej szansy na zlepienie się ich podczas mrożenia. Po wyjęciu z zamrażalnika wrzuca się je do wrzątku i gotuje tak, jak zwykłe pierogi około 4 minut od wypłynięcia na powierzchnie.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić wigilijne pierogi bez gotowania. Ten tekst wyjawia, co należy wykonać, żeby uszka nie sklejały się po ugotowaniu.

Pierogi

Źródło zdjęcia: canva/SMarina, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: newsy.gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy