Smakosze.pl
Folia aluminiowa - która strona jest do czego?

canva.com/nenovbrothers, Ivaylo Ivanov

Która strona folii nadaje się do pieczenia? Polacy nagminnie popełniają błąd

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Folia aluminiowa jest wynalazkiem, który pomaga nam w wielu aspektach gotowania. Niestety, Polacy do dzisiaj nie wiedzą z której strony folii korzystać podczas pieczenia. Jej matowa strona powinna w takim wypadku znaleźć się po zewnętrznej s

Folia aluminiowa została wprowadzona na powszechny rynek z początkiem XX w. przez Richarda S. Reynoldsa, który sprzedawał ją głównie producentom cukierków oraz wyrobów tytoniowych. OD tego czasu folia "zadomowiła" się w praktycznie każdym aspekcie życia. 

Najczęściej wykorzystujemy ją do pakowania żywności. Folia nie przepuszcza powietrza, światła ani wody, dlatego tak doskonale sprawdza się jako opakowanie do kanapek czy innych produktów spożywczych. Wiele osób nie wie jednak, że każda ze stron ma inne właściwości. 

Folia aluminiowa ma różne zastosowania

Po jednej stronie znajduje się matowa część folii, po drugiej zaś można zobaczyć lśniącą i połyskującą warstwę. Nie bez powodu można je tak łatwo rozróżnić - każda z nich sprawdza się w zupełnie innych sytuacjach. Poniżej zdradzamy jak z niej korzystać w optymalny sposób. 

Matowa strona charakteryzuje się znacznie większą przepuszczalnością temperatury, dlatego piekąc potrawy, warto owinąć jedzenie w taki sposób, by matowa strona była na zewnątrz. Dzięki temu ciepło przeniknie do jedzenia i szybciej upiecze kurczaka czy rybę. 

Lśniąca strona z kolei o wiele skuteczniej odbija ciepło i działa trochę jak mata termiczna ustawiana za grzejnikiem, która ma ponownie kierować ciepło do środka pomieszczenia. Zewnętrzna strona folii powinna być skierowana do środka, gdy chcemy przechowywać jedzenie w lodówce. 

Niestety, materiał ten nie jest idealny. Nie nadaje się on do, chociażby, podgrzewania jedzenie w mikrofalówce. Wyładowania elektromagnetyczne pojawiające się na zgięciach folii zniszczą urządzenie i mogą wywołać nawet pożar czy zwarcie w instalacji elektrycznej.

Chcesz poznać więcej zastosowań folii aluminiowej? Zajrzyj do tego tekstu, w którym wyjawiamy, co można jeszcze z nią zrobić. W tym artykule zdradzamy co niecodziennego znaleziono w popularnych cukierkach w sreberku. 

Jak wykorzystać folię?

Z folii aluminiowej można korzystać na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest usprawnienie sprzątania. Wystarczy zwinąć ją w luźną kulkę i kilka razy energicznie potrzeć barierkę balkonową czy zardzewiałe narzędzia - pozostałości po farbie czy rdzy bardzo szybko zejdą. 

Kolejnym trikiem jest podłożenie warstwy folii pod ubrania, które chcemy wyprasować. Folia odbije ciepło i przyspieszy proces prasowania, co przełoży się na mniejsze zniszczenie materiału. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: haps.pl, dompelenpomyslow.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Produkty

Jak wykorzystać mięso z rosołu? Zdradzamy kilka pysznych inspiracji, palce lizać

Czytaj więcej >
Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >