Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Gdzie zjesz najtańszą pizzę? A którą kochamy najbardziej? Tego o polskiej pizzy na pewno nie wiedziałaś
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 10.02.2024 09:54

Gdzie zjesz najtańszą pizzę? A którą kochamy najbardziej? Tego o polskiej pizzy na pewno nie wiedziałaś

pizza neapolitańska w pudełku
Canva/@boberly arpad

Wszyscy kochamy pizzę, ale mało o niej wiemy. Dlatego przychodzę do ciebie z garścią ciekawostek. Dowiesz się, gdzie kupisz najtańszą pizzę w Polsce oraz dlaczego nie jest już tylko włoskim, ale i polskim narodowym daniem. 

Kilka faktów o pizzy

Pizza pochodzi z Włoch, a dokładnie ze słonecznego Neapolu. Jej historia w gruncie rzeczy sięga głębiej. Pierwsze okrągłe placki wypiekano w starożytnym Egipcie. W starożytnym Rzymie wypiekano coś, co dzisiaj nazwalibyśmy focaccią, czyli placek z serem i ziołami. 

Pizza prawdziwą popularność zyskała dopiero w XVIII wieku. W tamtym czasie powstały właśnie pierwsze pizzerie a proste uliczne danie przeznaczone dla biedoty i studentów trafiło także na bogatsze stoły. 

Słynna Margherita została skomponowana na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej, która osobiście odwiedziła neapolitańską pizzerię. Kolory mozzarelli, pomidorów i bazylii miały odwzorowywać barwy włoskiej flagi. 

margherita.jpg
Canva/@Lamutabor
Dlaczego wyjmujemy liście laurowe z potraw? Powód zaskakuje niemal każdego

Najtaniej zjesz w...

Dzisiaj pizza z całą pewnością nie jest już jak przed wiekami, daniem ubogich. Jest jednak najpopularniejszym daniem z dostawą zamawianym na świecie. W związku z awansem, nie jest już taka tania. Zresztą – jej ceny są mocno zróżnicowane. Według danych udostępnionych przez Pyszne.pl, za pizzę średnio najwięcej zapłacimy w Łodzi (46,41 zł). Nawet w Warszawie jest odrobinę taniej (45,94 zł).  

Są jednak miasta w Polsce, w których za pizzę z dostawą zapłacisz znacznie mniej. Co ciekawe, jedno z nich znajduje się na wschodzie, a drugie na zachodzie naszego kraju. Aż chciałoby się powiedzieć, że każde z nich znajduje się na zupełnie innej połówce pizzy. Powróćmy jednak do cen.

Spośród największych miast w Polsce, najtaniej zjemy ją w Poznaniu, gdzie średnia cena tego przysmaku to 39,72 zł. Podobną kwotę muszą wydać mieszkańcy Lublina 39,87 zł - dowiadujemy się z danych udostępnionych przez Pyszne.pl

Są w Polsce zjadacze pizzy, dla których cena być może nie gra roli. Z informacji Pyszne.pl, firmy, która dostarcza zamówione jedzenie pod wskazany adres, wynika, że największy fan tego dania w Polsce zamówił je aż 411 razy i zapłacił za to w sumie ponad 18 tysięcy złotych

 

Pizza narodowym daniem Polaków

Według danych zebranych przez sieć pizzerii DaGrasso z kolei, można stwierdzić, że pizza jest jednym z naszych dań narodowych. 

Współcześnie pizza jest równie popularna, co tradycyjne polskie potrawy – sięga po nią tyle samo osób, co po schabowego i zupę – aż 89%. – czytamy w raporcie udostępnionym przez DaGrasso

Nie powinno to stanowić zaskoczenia. Według tego samego raportu kuchnia włoska jest najpopularniejszą w Polsce. W rankingu przebija kuchnię azjatycką, meksykańską, czy hinduską.

Naszą ulubioną i najczęściej wybieraną pizzą jest capricriosa. To zaskoczenie, można było sądzić, że w Polsce, która tradycyjnie lubi połączenie mięsa i owoców, zwycięży ta z szynką i ananasem. Hawajska jest jednak wybierana przez nielicznych.

Pizza hawajska stanowiła tylko 3% spośród wszystkich pizz zamówionych w 2023 roku – czytamy w raporcie udostępnionym przez Pyszne.pl

Okrągły placek z dodatkami przypadł nam tak bardzo do gustu, że nie jest już tylko przekąską na urodzinach, czy podczas oglądania wydarzeń sportowych. Coraz częściej traktujemy go jak danie idealne danie na randkę. Wynika to pewnie z tego, że wspólne jedzenie pizzy (rękami!) skutecznie rozluźnia atmosferę. Sprawdź, dlaczego nie warto wyrzucać czerstwych pączków oraz dowiedz się jak zrobić domowe wafle.

capriciosa.jpg
Canva/@Anneleven