Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Głowiłam się, czemu w supermarketach nie trzyma się jajek w lodówkach. W końcu znajoma sprzedawczyni rozwiała moje wątpliwości
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 04.09.2023 09:10

Głowiłam się, czemu w supermarketach nie trzyma się jajek w lodówkach. W końcu znajoma sprzedawczyni rozwiała moje wątpliwości

jajka w sklepie
East News/Arkadiusz Ziolek

Gdy przynosimy jajka ze sklepu do domu, to trafiają one do lodówki. Jednak ze sklepu bierzemy opakowanie jajek nie z chłodziarki, a ze sklepowej półki. Dlaczego jajka w sklepach nie są przechowywane w lodówkach? Znajoma, która pracuje w sklepie, wyjaśniła mi, dlaczego tak się dzieje. 

Jajka, czyli trzymać w lodówce, czy nie?

Jajka są produktem, który przeważnie mamy w swoich lodówkach. Tam właśnie trafiają, gdy je kupujemy i przynosimy ze sklepu do domu. To powszechny produkt, którego używany do robienia ciast i deserów. Jajka są też chętnie jedzone na śniadanie.

Bez jajek wiele dań po prostu nie można by przygotować. Jajka są też bogate w witaminy: A, E, D, K i witaminy z grupy B. Dlaczego jednak w sklepach nie są przechowywane w lodówkach? To wyjaśniła mi znajoma sprzedawczyni. 

jajka
Canva/SafakOguz
Robię naleśniki tylko z tego owocu. Wychodzą po prostu idealne

Jajka w sklepach, czyli poza lodówką

Jajka w sklepach nie są przechowywane w chłodziarkach, ale leżą na sklepowych półkach. Sąsiadują z wieloma innymi produktami. Są ustawiane koło cukru, mąki, mleka w kartonach, czy w sąsiedztwie innych produktów. Wiemy, że jajka psują się, gdy jest ciepło. Dlaczego zatem w sklepach nie są trzymane w lodówkach?

Przecież, gdy przynosimy je do domu, od razu trafiają do lodówki. Okazuje się, że w marketach jest chłodniej niż w naszych domach. Najbardziej odpowiednia temperatura dla jajek, to około 20 stopni. Nawet gdy na zewnątrz panują upały, to w supermarketach jest chłodno dzięki klimatyzacji. 

Jajka w supermarkecie, czyli oszczędności

Temperatura, jaka panuje w supermarketach, jest optymalna do przechowywania jajek. Włożenie ich do chłodziarek generowałoby większe koszty i zajmowało tak potrzebną przestrzeń w urządzeniach chłodzących. Supermarketom bardziej opłaca się przechowywanie jajek na sklepowych półkach. Tym bardziej, że jajkom taki sposób przechowywania nie szkodzi.

Jeśli kupujemy zepsute jajka z supermarketu, to oznacza, że jeszcze przed przywiezieniem do sklepu były one źle przechowywane. Jednak pamiętajmy, by po powrocie do domu jajka schować do lodówki. W naszych mieszkaniach jest zdecydowanie cieplej niż w supermarketach. Pisaliśmy o tym, które kolor żółtek jest zdrowszy. Radziliśmy też, co zrobić z jajkami po przyniesieniu ich ze sklepu do domu. 

jajka
Canva/Leung Cho Pan

Źródło: genialne.pl