Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Groźna bakteria w uwielbianym produkcie
Adam Moskal
Adam Moskal 28.04.2021 02:00

Groźna bakteria w uwielbianym produkcie

GIS ma ważne ogłoszenie
wawritto, Getty Images

Główny Inspektorat Sanitarny ma za zadanie dbać o bezpieczeństwo polskich konsumentów poprzez zachowanie odpowiednich norm, zasad BHP oraz przeprowadzaniu licznych badań. Dzięki jednemu z nich zdołano wykryć coś niebezpiecznego. 

Wszyscy Polacy zostali poinformowani przez portal gov.pl o bakterii Listeria monocytogenes, którą znaleziono w popularnych parówkach. Cała partia jest wycofywania, a klienci pod żadnym pozorem nie powinni tych parówek podawać swoim bliskim. 

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed niebezpiecznymi parówkami

Podczas rutynowego badania GIS przeprowadzonego na produkcie „Parówki z szynki Kraina Wędlin Nature”, do kupienia w opakowaniu o wadze 250 gramów, laboranci wykazali, że w mięsie znajdują się bakterie Listeria monocytogenes. Spożycie ich może wywołać chorobę listeriozę.

Producent parówek Sokołów S.A.  oraz dystrybutor Jeronimo Martins Polska S.A. gdy tylko dowiedziały się o powyższych informacjach, natychmiast rozpoczęły procedurę wycofania z obrotu handlowego powyższej partii produktu. Mimo to, jeśli zdążyłeś je kupić, szybko się ich pozbądź. 

Szczegółowe dane dot. produktu

  • Nazwa produktu: Parówki z szynki Kraina Wędlin Nature

  • Waga produktu: 250 g

  • Numer partii: 10971

  • Numer serii: Seria C: 09749229

  • Termin przydatności do spożycia: 01.05.2021

  • Producent: Sokołów S.A Al. 550-lecia 1 08-300 Sokołów Podlaski, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 20134001 Wyprodukowano dla Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5, 62-025 Kostrzyn

Potrzebujesz więcej interesujących newsów? Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy, ile zarabiają podstawowi pracownicy sieci sklepów Lidl. W tym tekście informujemy fanów wczesnego grzybobrania gdzie oraz jakie grzyby pojawiają się już w lasach. 

Tak wygląda opakowanie powyższych parówek. Źródło: Screen zdjęcia z gov.pl

Jakie są objawy Listeriozy?

Na szczęście u większości osób nie występują żadne objawy zakażenia listeriozą, jednak szczególnie zagrożoną grupą są kobiety w ciąży. U nich, po 3 tyg. okresie inkubacji, mogą wystąpić objawy grypopodobne, czy zapalenie dróg moczowych. Z powodu zakażenia może dojść do poronień czy uszkodzeń płodu.

Podczas przygotowywania żywności należy przestrzegać norm higieny, częstym myciu rąk po skorzystaniu z toalety, czy po kontakcie ze zwierzętami. W przypadku kupienia parówek z powyższym numerem seryjnym, należy wyrzucić je do kosza na śmieci.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gov.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Mięso