Gulasz z cukinii
Cukinia - właściwości zdrowotne. Dlaczego warto jeść cukinię?
Sezon na cukinie zaczyna się w sierpniu i trwa do końca lata. Wtedy jest najsmaczniejsza, najświeższa i najtańsza. To idealna okazja, aby przyrządzić z niej leczo, placki z cukinii LINK czy właśnie gulasz. Warzywo to jest nie tylko smaczne, ale niskokaloryczne i lekkostrawne. Jego właściwości jako pierwsi docenili mieszkańcy Meksyku i Ameryki Południowej, skąd pochodzi. W Polsce uprawę cukinii rozpoczęto w latach 70. ubiegłego wieku. Przywędrowała do nas z Włoch, stąd też jej nazwa. Po włosku "zucchina" to po prostu mała dynia. Obecnie w Polsce cukinia znajduje się w pierwszej 20-stce najchętniej uprawianych w naszym kraju warzyw. Zawiera dużo białka, węglowodanów i błonnika. Posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych. Jest bogata w żelazo, potas i magnez, ma sporą dawkę witaminy C, K, PP i B1 oraz beta karoten. Pozytywnie wpływa na trawienie, wzmacnia układ odpornościowy, zapobiega zakwaszeniu się organizmu, redukuje stres i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Zawiera również dużą ilość kwasu foliowego, dzięki czemu polecana jest kobietom w ciąży.
Cukinia idealna. Jaką cukinię wybrać?
Wybierając się na zakupy warto zwrócić uwagę na wygląd cukinii. Warzywo to ma podłużny kształt i może osiągnąć nawet 40 cm długości. Najsmaczniejsza i najbardziej delikatna w smaku będzie młoda cukinia, 15-20- centymetrowa. Mało osób wie, że oprócz cukinii o ciemnozielonej barwie, istnieją też odmiany żółte lub pasiaste. Przy wyborze warto pamiętać też o zasadzie - im cięższa, tym lepsza.
Gulasz z cukinią wersja wegańska - przepis
Gulasz z cukinią, dużą ilością warzyw i koperkiem to bardzo szybkie i pożywne danie, które zrobisz w zaledwie 15 minut.
WEGAŃSKI GULASZ Z CUKINIĄ – SKŁADNIKI:
3 cukiniekoperek2 marchewki2 pietruszki2 cebule3 łyżki oliwy1 łyżka soku z cytryny250 ml mleka kokosowegosólpieprzszczypta wędzonej papryki
WEGAŃSKI GULASZ Z CUKINIĄ – PRZYGOTOWANIE:
Na początek cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Podsmażamy w wysmarowanym oliwą garnku aż do zeszklenia.
Następnie obieramy i kroimy w plasterki marchew. Siekamy też natkę pietruszki. Oba warzywa wrzucamy do garnka z cebulą i podsmażamy przez kilka minut.
Cukinię kroimy w grube plastry i podsmażamy na suchej patelni z obu stron. Po podsmażeniu dodajemy do garnka z warzywami.
Cebulę, marchew, pietruszkę i czosnek zalewamy mlekiem kokosowym i przyprawy szczyptą soli, pieprzu i wędzonej papryki. Całość gotujemy około 8 - 10 minut. Pod koniec dodajemy posiekany koperek i łyżkę soku z cytryny.
Gulasz z cukinią i wędzonym boczkiem
To danie jest bardziej zbliżone do tradycyjnego gulaszu węgierskiego. Jest w nim dużo cukinii, ale też wędzony boczek, czosnek, papryka, pomidor i aromatyczny bulion. To gulasz łatwy w przygotowaniu, a równocześnie zaskakujący w smaku i bardzo pożywny.
Gulasz z cukinią i wędzonym boczkiem - SKŁADNIKI
650 gramów cukiniipół łyżki masła klarowanego1 łyżeczka oliwy1/2 cebuli200 gramów wędzonego boczku1 por2 ząbki czosnku1/2 szklanki bulionu1/2 łyżeczki wędzonej papryki w proszku1/2 czerwonej papryki1 pomidor1 łyżeczka koncentratu pomidorowegonatka pietruszki
Gulasz z cukinią i wędzonym boczkiem - PRZYGOTOWANIE
Na początek przygotowujemy cukinię. Należy ją umyć, przyciąć na końcach i pokroić w kostkę. Cebulę obieramy kroimy w kostkę. Boczek kroimy w kostkę i odcinamy twardą skórkę.
W dużym garnku lub głębokiej patelni szklimy na oliwie pokrojoną cebulę. Dodajemy boczek i smażymy przez około 5 minut, co chwilę mieszając.
Teraz czas na pora. Odcinamy zielone liście, pozostawiając białą i jasnozieloną część. Płuczemy, suszymy, kroimy wzdłuż na 4 części, a następnie w poprzek na plasterki.
Dodajemy do podsmażonego boczku i mieszamy. Po chwili dodajemy starty czosnek i smażymy jeszcze przez 2 minuty. Dusimy pod przykryciem przez około 3 minuty aż por zmięknie (w trakcie raz lub dwa mieszamy).
Podnosimy przykrywkę i do garnka wlewamy bulion, dodajemy wędzoną paprykę w proszku. Gotujemy przez około 3 minuty, co chwilę mieszając. Dodajemy cukinię, doprawiamy solą oraz pieprzem.
Całość zagotowujemy, po czym zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze przez około 7 - 10 minut, aż cukinia zmięknie.
Połówkę czerwonej papryki kroimy w kostkę i wrzucamy do garnka. Dodajemy również obranego, oczyszczonego z nasion i pokrojonego na ćwiartki pomidora. Na koniec dodajemy 1 łyżeczkę koncentratu pomidorowego.
Gotujemy wszystko około 2-3 minuty, regularnie mieszając. Przed podaniem posypujemy natką pietruszki.