Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Horrendalnie wysokie ceny oleju nie przestają rosnąć
Adam Moskal
Adam Moskal 05.02.2022 01:00

Horrendalnie wysokie ceny oleju nie przestają rosnąć

Olej spożywczy na półkach sklepowych
canva/slpu9945, Getty Images

Olej jest bardzo ważnym produktem podczas codziennej pracy w kuchni i trudno bez niego wyobrazić sobie tradycyjne potrawy. Niestety w styczniu 2022 roku ceny olejów roślinnych pobiły światowe rekordy - według ekspertów wskaźniki podwyżek były historycznie największe. W porównaniu z grudniem 2021 roku, styczniowy subindeks cen olejów wzrósł aż o 4,2 proc.

Oleje roślinne towarzyszą nam w kuchni praktycznie każdego dnia. Na śniadanie często wybiera się margarynę do kanapek, z kolei do smażenia niezastąpiony jest klasyczny olej rzepakowy.

Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), w styczniu drożały przede wszystkim oleje palmowe, sojowe, rzepakowe oraz słonecznikowe - a więc podstawowe rodzaje tłuszczów wykorzystywane w gospodarstwach domowych na całym świece.

Oleje roślinne są coraz droższe

Początek roku 2022 dał się poznać jako okres znacznych podwyżek cen wielu produktów spożywczych. Galopująca inflacja, rosnące rachunki i dodatkowe opłaty sprawiają, że producenci olejów muszą podnosić swoje ceny.

W styczniu bieżącego roku subindeks cen olejów roślinnych, prowadzony przez FAO osiągnął 185,9 punktów, co daje wzrost aż o 4,2 proc. w porównaniu do grudnia 2021 roku. Taki wynik określony został przez "Rzeczpospolitą" jako historyczny.

Z czego wynikają podwyżki?

Jednym z najważniejszych powodów podwyżek były obawy przed możliwością ograniczenia eksportu oleju palmowego z Indonezji, która jest jego największym producentem na świecie. Istniało bowiem ryzyko, że tego rodzaju tłuszczu może zabraknąć na rynku, przez co sprzedawcy zwiększyli jego ceny.

Inne tłuszcze, jak olej rzepakowy i słonecznikowy, dotknięte zostały problemami z podażą i ogromnym popytem, co także nagytwnie wpłynęło na ich ceny. Dodatkowo do wszystkiego dołożyły się również podwyżki cen ropy.

Wysokie ceny dotarły do Polski

- Jeszcze w pierwszej połowie zeszłego roku to, co dzieje się na światowych rynkach żywności, nie przekładało się znacząco na ceny na naszych półkach sklepowych. W końcu jednak i u nas ceny ruszyły ostro w górę. W sklepach zapanowała drożyzna - napisano w dzienniku Rzeczpospolita.

Swoją cegiełkę dołożyły także drożejące surowce rolne, koszty transportu oraz pracy. Z powodu pandemii łańcuch dostaw nie jest tak sprawny, jak przed laty, dlatego transporty produktów spożywczych dojeżdżają do sklepów i hurtowni z dużym opóźnieniem.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Sprawdź ten artykuł, jeśli chcesz poznać nowe promocje w Lidlu. Ten tekst wyjawia prosty przepis na chrupiące kotlety z kalafiora, idealne na obiad.

Olej

Źródło: canva/sergeyryzhov, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: money Zapraszamy na nasz Instagram