Ile czosnku dziennie można bezpiecznie jeść?
Bez czosnku wiele potraw straciłoby bardzo na smaku i aromacie. Jednak warzywo to jest cenione nie tylko ze względu na smak, ale przede wszystkim na walory zdrowotne. Czosnek jest popularnym, naturalnym antidotum stosowanym w przeziębieniach. Nie należy jednak się nim objadać. A wiecie, ile czosnku dziennie można bezpiecznie jeść?
Czosnek jest doskonałą przyprawą do mięs, drobiu i zup. Podniesie też smak potraw z warzyw i nabiału. Wiele osób sięga jednak po czosnek, mając na uwadze jego lecznicze działanie. Tu jednak trzeba pamiętać, że najsilniej działa surowy czosnek. Poddany obróbce kulinarnej traci wiele swoich cennych walorów.
By pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, który pojawia się po zjedzeniu czosnku, warto umyć zęby. Można też żuć ziarna kawy, goździki, natkę pietruszki, zjeść jabłko, wypić trochę tłustego mleka lub soku z cytryny.
Ile czosnku dziennie można bezpiecznie jeść?
Choć czosnek jest bardzo zdrowy, to jedzony w nadmiarze może nam zaszkodzić. Dlatego najbezpieczniej jeść dziennie 2-3 ząbki surowego czosnku.
Gdy zjemy go więcej, mogą pojawić się niepożądane objawy, takie jak: wzdęcia, biegunka, skurcze żołądka, mdłości, ból głowy, a nawet podwyższona temperatura.
Co więcej, spożywanie dziennie więcej niż 8 surowych ząbków czosnku może doprowadzić do wystąpienia wewnętrznego krwotoku. Wynika to ze zdolności czosnku do rozrzedzania krwi.
Należy unikać jedzenia czosnku na noc, bo działa moczopędnie, a także może powodować problemy z zaśnięciem. Lepiej też nie jeść go na pusty żołądek, ponieważ podrażnia błony śluzowe tego narządu.
Jedzenia surowego czosnku powinny unikać osoby mające problemy z nerkami, żołądkiem, jelitami, wątrobą, nadczynnością tarczycy, hemoroidami, pojawiającymi się krwawieniami i epilepsją.
Jak działa czosnek?
Lecznicze działanie czosnku wynika z faktu, że zawiera on wiele substancji biologicznie czynnych, a także kwasów organicznych, witamin i minerałów.
W czosnku znajduje się allina, która działa jak naturalny antybiotyk. Po rozdrobnieniu zamienia się w allicynę, która ma silne działanie antyseptyczne. Czosnek dobrze też radzi sobie z chorobami wirusowymi, np. przeziębieniem. Spożywanie czosnku z umiarem, korzystnie wpływa na naczynia krwionośne i serce. Obniża poziom złego cholesterolu we krwi, chroni przed zawałem i udarami. Jedząc czosnek, zmniejszamy ryzyko wystąpienia w naszym orgnanizmie nowotworów, pasożytów. Dbamy też o skórę i odpowiednią wagę.
W naszym serwisie znajdziesz też przepis na kiszony czosnek, a także dowiesz się, czy można jeść kiełkujący czosnek.
Źródło zdjęcia: canva/Burhanuddin Helmi
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: zywienie.medonet, poradnikzdrowie