Małopolskie pierogi z żółtym serem. Mamy najlepszy przepis
Polska pierogami stoi. Jednak pewne regiony przodują w ilości sposobów, na jakie przyrządza się tam pierogi. Jednym z takich obszarów jest Małopolska. I dziś właśnie przedstawimy wam przepis na małopolskie pierogi z żółtym serem. Ten patent na prosty i smaczny farsz nie ma sobie równych. Przekonajcie się o tym sami.
Podstawą udanych pierogów jest ciasto. Jednak to czym je nadziejemy, decyduje o smaku całej potrawy. Do najpopularniejszych farszów niewątpliwie należy mięsny, z kapusty i grzybów, ruski i twarogowy. W Małopolsce można jednak spróbować pierogów z zaskakującym nadzieniem np. z kaszy, suszonych śliwek czy żółtego sera.
Małopolskie pierogi z żółtym serem
Składniki:
na ciasto:
40 dag mąki
1 jajko
szczypta soli
dobrze ciepła woda
na farsz:
30 dag żółtego, ostrego sera
1-2 łyżki tartej bułki
1 jajko
pół pęczka natki pietruszki
Przygotowanie pierogów
Mąkę wysyp na stolnicę. Dodaj do niej sporą szczyptę soli i jajko. Wlewaj dobrze ciepłą wodę i najpierw mieszaj składniki dłonią, a potem zagnieć gładkie, elastyczne ciasto.
Z ciasta uformuj kulę, oprósz ją mąką. Przykryj ściereczką lub miską i pozostaw na 20-30 minut w temperaturze pokojowej.
Na farsz żółty ser zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Dodaj do niego tartą bułkę, jajko i posiekaną natkę pietruszki. Całość wymieszaj.
Ciasto podziel na 3-4 części. Każdą rozwałkuj na cienki placek. Szklanką wykrój z niego krążki. Nadziej je przygotowanym farszem, dokładnie zlep brzegi.
W dużym garnku zagotuj wodę, posól ją. Na wrzątek wrzuć pierogi, zamieszaj, gotuj je ok. 4 minuty, licząc od momentu, gdy wypłyną na powierzchnię wody.
Pierogi wyjmij łyżką cedzakową na ogrzany półmisek lub od razu rozłóż na talerze. Podawaj polane stopionym masłem.
Jeśli szukacie przepisów na inne, ciekawe pierogi, zajrzyjcie do naszego serwisu. Szczególnie polecamy pierogi kujawskie, a także pierogi kurpiowskie z grzybowo-orzechowym farszem.
Źródło zdjęcia: canva/MSPhotographic
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Kuchnia Polska, potrawy regionalne; Hanna Szymanderska