Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Ile?! Tyle trzeba zapłacić za karpia w Biedronce i Lidlu. Cena za makowiec też zaskakuje

Ile?! Tyle trzeba zapłacić za karpia w Biedronce i Lidlu. Cena za makowiec też zaskakuje

Cena karpia w markecie
canva/sergeyryzhov; WikimediaCommons, Źródło własne

Ceny karpia w tym roku potrafią wbić w fotel. Nawet w popularnych marketach nie jest tanio. Sprawdziliśmy, ile za rybę zapłacimy w Lidlu i Biedronce. W oczy rzuciła nam się też cena makowca. 

Karp na każdym stole?

Nie każdy jest w stanie wyobrazić sobie święta bez karpia. Choć część osób wybiera inne ryby i są nawet tacy, co z niej w ogóle rezygnują, przywiązanie do tradycji nadal można zaobserwować. 

W tym roku jednak może już być znacznie trudniej kupić karpia. Wszystko przez jego cenę, która znowu wzrosła. Ile trzeba teraz zapłacić za świąteczny przysmak? Zdradzamy w dalszej części artykułu. 

Ceny karpia i ryb rosną.jpg
canva/JackF
Tegoroczny barszcz czerwony drogi jak nigdy? W końcu mamy dobre wieści

Karp jest wyjątkowo drogi

Rok temu Biedronka chwaliła się, że 100 g karpia na świąteczne potrawy kupimy już za 3,49 zł.  W ostatnim czasie w wielu sklepach również zaczęły pojawiać się przedświąteczne promocje na ryby. Niestety nie są już tak atrakcyjne.

Wspomniany dyskont jeszcze do końca tego tygodnia oferuje płat karpia świeżego za 4,49 zł za 100 g. Kilogram ryby będzie wiec kosztował niemal 50 zł. To sporo, a warto wiedzieć, że istnieją korzystniejsze dla naszego zdrowia ryby.

W Lidlu jest jeszcze drożej. Tam kilogram karpia kosztuje prawie 70 zł (6,99 zł/100 g). Według danych Gazety Pomorskiej w innych sklepach ceny płata ze skórą kształtują się podobnie jak w Biedronce na promocji.

Alternatywą może być zakup świeżego karpia w Auchan lub Selgrosie, gdzie kosztuje on odpowiednio niecałe 17 i 23 zł/kg. Taką rybę jednak trzeba dobrze przygotować. Wielu więc pewnie zrezygnuje z tej świątecznej potrawy.

Jak nie karp to choć makowiec

Wigilijne słodycze na szczęście nie będą już aż tak kosztowne. Ceny makowca w Lidlu zaczynają się od 16 zł/ kg. Za te bardziej bogate wersje ciasta zapłacimy co prawda bliżej 30 zł, ale to wciąż taniej niż w niejednej cukierni.

A jeśli chcecie przysmak zrobić sami, sprawdźcie nasz przepis na makowiec japoński — wyjdzie każdemu, bo nie trzeba go zawijać. Biedronka oferuje też teraz tanie tofu, które świetnie zastąpi rybę w rybie po grecku. Danie jest tak smaczne, że niejeden nie zauważy braku karpia.

Karp wigilijny to przeszłosć.jpg
canva/TeresaKasprzycka

Źródło: biedronka.pl, lidl.pl, pomorska.pl