Smakosze.pl
Jajka - ile można jeść?

Jakub Kapusnak, Foodiesfeed

Wpływ jedzenia jajek na funkcjonowanie organizmu

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Jajka spożywa praktycznie każdy z nas - łatwy dostęp, niska cena i pożywność sprawiają, że można czerpać z nich wiele dobrego. Co się jednak stanie, gdy każdego dnia przez tydzień będzie się jeść 3 jajka dziennie? Okazuje się, że można oczekiwać poprawy w

Jajka wyglądają dość niepozornie - nie sprawiają wrażenia, jakoby mogły mieć ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Prawda jest jednak zupełnie inna, ponieważ jedzenie trzech jajek dziennie przez tydzień może przyczynić się do znacznej poprawy zdrowia i samopoczucia.

W jajkach znajduje się mnóstwo aminokwasów, których różnorodność jest tak duża, że stanowią praktycznie całe zapotrzebowanie na nie. To właśnie jeden z powodów, dla których ten smaczny produkt ma aż tak wielką wartość. 

3 jajka dziennie mogą wiele zmienić

Choć opinie dietetyków na ich temat zmieniają się z roku na rok, najnowsze wyniki badań, które przytoczone zostały przez portal porady.interia.pl, pokazują, że spożywanie trzech sztuk dziennie może znacznie zwiększyć wydolność i zdrowie ludzkiego ciała.

Zawarte w jajkach przeciwutleniacze świetnie wpływają na jakość wzroku. Sprawiają, że znacznie zwiększa się gęstość włókien w luteinie i zeaksantynie, które wchodzą w skład budowy siatkówki oka. Dzięki temu można zachować zdrowy wzrok na wiele długich lat. 

Cholina jest substancją, której wielu z nas ma poważne niedobory. Wspiera ona rozwój i zdrowe funkcjonowanie mózgu. Jeśli jednak spożywasz trzy jajka dziennie, nie musisz martwić się o braki choliny, ponieważ przyswaja się ją wraz z innymi składnikami jajka podczas jedzenia. 

Chcesz poznać więcej doskonałych przepisów, na kulinarne perełki? Zajrzyj do tego tekstu, w którym zdradzamy jak usmażyć idealną jajecznicę. W tym artykule prezentujemy recepturę na klasyczne amerykańskie naleśniki, za którym szczególnie szaleją dzieci. 

Cholina sprawia również, że mamy znacznie lepsze samopoczucie. Podczas metabolizmu zamieniana jest na metan, który buduje cząsteczki serotoniny i dopaminy, czyli hormonów odpowiadających za szczęście i dobre samopoczucie.

Jak czytamy na portalu porady.interia.pl, jajka są pełne białka, zatem jedzenie ich sprzyja budowie silnych mięśni. Jeśli często odwiedzasz siłownię, pamiętaj, by w twojej diecie nie zabrakło jajek. Jajka pomogą też wzmocnić twoje kości, z uwagi na sporą ilość wapnia. 

Witamina B12 oraz siarka konieczne są, aby włosy i paznokcie miały silną i zdrową powierzchnię. Jajka bogate są w oba te mikroelementy, dlatego jedząc je w regularny sposób, dba się również o doskonały i nieskazitelny wygląd. 

Badania przytoczone przez porady.interia.pl wskazują, że spożywanie do siedmiu jajek tygodniowo może zapobiegać określonym typom zawałów serca. Trzeba mieć jednak zdrowy mięsień sercowy, który nie jest obciążony żadnymi chorobami, takimi jak otyłość czy choroba wieńcowa. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: porady.interia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

1000-letnie jajo kury

Produkty

Niesamowite, 1000-letnie jajko znalezione w Izraelu

Czytaj więcej >
Zdrowe jedzenie dla dzieci

Produkty

Rząd obniża stawki dla dostawców. Zdrowa żywność w szkołach pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >
Borówki

Produkty

Ile kosztuje koszyk borówek?

Czytaj więcej >

Produkty

Odpowiedź Biedronki na krytykę Agrouni

Czytaj więcej >
Suszona kiełbasa

Produkty

Czy kiełbasa z białym nalotem nadaje się do jedzenia?

Czytaj więcej >
Sanepid wycofuje popularny produkt

Produkty

Popularny produkt wycofany przez sanepid

Czytaj więcej >