Jajka po tatarsku: kwaskowa przekąska
Jajka po tatarsku: wielkanocna lista przebojów
Obok jajek faszerowanych tuńczykiem i sałatki jajecznej z chrzanem, jajka po tatarsku to jeden z hitów polskich stołów w okresie Wielkanocy. Podobnie jak inne potrawy jajeczne, jajka po tatarsku są proste w przygotowaniu i bardzo smaczne. Sprawdzają się jako przekąska, samodzielny posiłek lub dodatek np. do obiadu. Prosty przepis pozwala na liczne modyfikacje składu i konsystencji sosu, tak że każdy może stworzyć własny wariant jajek po tatarsku. Poznajcie nasz przepis, a potem stwórzcie własny!
Jajka po tatarsku: skąd wziął się przepis?
Polacy od wieków wojowali z Tatarami, nadciągającymi ze stepów Azji. Wielu z nich osiedliło się w granicach Rzeczypospolitej, tak że jeszcze dziś pod Białymstokiem działa prężna społeczność polskich Tatarów. Jedną ze specjalności kuchni tatarskiej jest specjalny sos, robiony m.in. z grzybów, ogórków i cebuli. Polskie książki kucharskie zaczęły podawać przepisy na ten sos i sposoby jego wykorzystania w XVIII w. Wtedy też – jak się zdaje – jajka po tatarsku po raz pierwszy zyskały na popularności.
Jajka po tatarsku: dla kogo?
Jajka po tatarsku mają charakterystyczny, wyrazisty, nieco kwaskowy smak, który zachwyci wszystkich koneserów jajek. Często też bardzo odpowiadają dzieciom. Osoby na diecie powinny jednak uważać – jajka po tatarsku są dość kaloryczne, a gdy się je dobrze przyprawi, trudno poprzestać na jednej połówce.
Jajka po tatarsku: na jaką okazję?
Jajka po tatarsku to jeden z klasyków wielkanocnych, gdy potrawy z jajek jemy szczególnie chętnie i często. Ponieważ jednak jest to danie łatwe w przygotowaniu, smaczne, sycące, a do tego całkiem zdrowe, jajka po tatarsku serwować można właściwie w każde święto i bez święta, np. jako imprezową przekąskę. Mogą też zastąpić sałatkę do obiadu lub kolację.