Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak długo śmietana jest dobra po otwarciu? Jeden błąd i natychmiast się psuje
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 16.01.2023 19:26

Jak długo śmietana jest dobra po otwarciu? Jeden błąd i natychmiast się psuje

śmietana
Wikipedia / Dobromila / CC BY-SA 4.0

Chociaż otwartą śmietanę w lodówce można przechowywać nawet do 48 godzin, jest jedna rzecz, która sprawia, że produkt ten zepsuje się znacznie szybciej. Wystarczy chwila nieuwagi i odruchowe zanurzenie w kubeczku oblizanej chwilę wcześniej łyżki. Taka śmietana ulegnie popsuciu w mgnieniu oka.

W ludzkiej ślinie znajduje się ok. 600 gatunków bakterii. Niestety wraz z oblizaną łyżeczka trafiają one do śmietany, gdzie momentalnie zaczyna się proces jej psucia. Za wszelką cenę unikaj wsadzania oblizanego sztućca nie tylko do śmietany, ale też do innych produktów spożywczych. Dzięki temu starczą na zdecydowanie dłuższy czas.

Jakie są optymalne warunki przechowywania śmietany?

Śmietana jest wyrobem mlecznym, który należy zawsze przechowywać w lodówce. Dotyczy to zarówno fabrycznie zamkniętych opakowań, jak i tych już przez nas napoczętych. Śmietanę, którą zdążyliśmy otworzyć, najlepiej zakryć folią aluminiową, by ograniczyć do niej dostęp powietrza.

Przy zakupie śmietany warto zwrócić uwagę na datę przydatności do spożycia określoną przez producenta. Im dłuższa data, tym większe szanse, ze śmietana dłużej postoi w lodówce także po otwarciu. Ma to znaczenie szczególnie w sytuacjach, kiedy wiemy, że nie zużyjemy pełnego opakowania produktu za jednym razem.

Częstym odruchem podczas dodawania porcji śmietany jest oblizywanie łyżki po niej. Później, kiedy okaże się że śmietany dodaliśmy za mało, wkładamy do kubeczka tę samą łyżkę, na której znajduje się nasza ślina. Jest to działanie niehigieniczne i nie sprzyja długotrwałemu zachowaniu świeżości przez produkty.

Warto wyrobić sobie nawyk opłukiwania łyżki lub brania kolejnej czystej z szuflady. Oczywiście najprostszym sposobem będzie zwyczajne powstrzymywanie się od wkładania do ust łyżki, której zamierzamy jeszcze używać. Na szczęście te dobre zwyczaje można sobie w miarę łatwo i szybko przyswoić. Przydadzą się one nie tylko w przypadku śmietany.

Jak możemy odróżnić dobrą śmietanę od tej zepsutej?

Często mamy wątpliwości, czy dany produkt znajdujący się w naszej lodówce nadal nadaje się do spożycia. Dylemat ten dotyczy także śmietany. Jej ocenę możemy przeprowadzić na podstawie wyglądu, zapachu a na samym końcu smaku.

Naturalna śmietana z dobrym prostym składem po otwarciu ulega rozwarstwieniu. W kubeczki na powierzchni gromadzi się wtedy woda. Mimo niezbyt zachęcającego wyglądu, taka śmietana jest jak najbardziej dobra do jedzenia.

Producenci świadomi naszych wątpliwości mogą dodawać do śmietany podejrzane składniki, takie jak skrobia, substancje zagęszczające, a nawet żelatyna wieprzowa. Sprawiają one, że śmietana jest aksamitna i idealnie gładka. Nie dajcie się jednak nabrać na takie sztuczki. Przy zakupie śmietany zawsze sprawdźcie jej skład.

Poza wyglądem, w ocenie świeżości śmietany możemy kierować się również zapachem. Zepsuta śmietana ma nieprzyjemną kwaśną woń. Nie zachęca ona na szczęście do jej spożywania.

Co zrobić, jeśli śmietana wygląda i pachnie dobrze, ale nadal mamy co do niej wątpliwości? Pozostaje nam skosztowanie odrobiny produktu. Śmietana nie nadająca się już do jedzenia będzie się charakteryzować wyraźnym gorzkim posmakiem. Taki produkt niestety musi wylądować w koszu na śmieci. Szczegółowe informacje na temat śmietany i jej składników przedstawiła Katarzyna Bosacka. Z nami możesz zapomnieć o problemie warzącej się bitej śmietany.

Canva / Fedinchik
Canva / Fedinchik

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: